Enka, Aliağa'da termik santral kuruyor

Enka, Aliağa'da termik santral kuruyor.21252
  • Giriş : 20.06.2008 / 15:38:00

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan (EPDK) İzmir'in Aliağa ilçesinde ithal kömüre dayalı termik lisansı alan ENKA Enerji Üretim Anonim Şirketi, işe termik santrallere karşı geçmişten gelen ön yargıları yıkacak çalışmalarla başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için başvuran ENKA, çalışmalarının önemli bir bölümünü çevrecilerin baskısını azaltmaya ayırdı. Aliağa'nın Çakmaklı Köyü mevkisinde kurmayı planladığı santral 800 megavat kurulu güce sahip olacak ve 1.7 milyar dolara mal olması bekleniyor. Santral, Ege Bölgesi'nin elektrik ihtiyacının yüzde 15'ini, İzmir'in ihtiyacının ise yüzde 30'unu karşılayacak.

Enka Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sinan Soydan, Santral yatırımı hakkında bilgi vermek için Hilton Oteli'nde basın toplantısı düzenledi. Termik santrallere karşı geçmişten gelen ön yangıları kırmak için halkı bilgilendirdiklerini ifade eden Soydan, il toplantısını Haziran ayı başında yaptıklarını kaydetti. Türkiye'nin halen 200 milyar kilowatt'a yaklaşan elektrik talebinin güçlükle karşılanabildiğine dikkat çeken Soydan, bıçak sırtı şeklinde olan üretim ve tüketimin, üretim artışını kaçınılmaz hale getirdiğini belirtti. Soydan, "2009 yılından itibaren gittikçe artan şekilde etkisini gösterecek bir elektrik krizi kaçınılmazdır." diye konuştu. Alternatif enerji kaynaklarından önce kömür, gaz ve nükleer santrallerin tercih edilmesi gerektiğini öne süren Soydan, şunları söyledi: "Baz yük denilen bu tesisler kurulduktan sonra rüzgar, hitroelektrik, güneş gibi enerji kaynakları devreye sokulmalıdır. Düğmeye basıldığında çalışan santrallerimizin olması gerekiyor. Termik ve nükleer santraller konusunda bizi eleştiren ülkeler ihtiyaçlarını öncelikle bunlardan karşılıyor."

İthal kömürle çalışacak santralde, yılda yaklaşık 5,6 milyar megawat saat enerji üretileceğini dile getiren Sinan Soydan, tesiste inşaat aşamasında 3 bin, işletme aşamasında 700 kişinin istihdam edileceğini kaydetti. Hukuki süreçten dolayı bir gecikme olmaması halinde 2009 yılı Temmuz ayında inşaatın başlayacağını, 4 yıl sonra da üretime geçmeyi planladıklarını aktardı. Kuracakları termik santralin AB ülkelerinde çalışan termik santrallerin yaydığı emisyon oranlarının altında olduğunu, AB'nin uygulamaya sokmayı planladığı yeni oranları yakalama konusunda da garanti verdiklerini ifade eden Soydan, kendilerinin kurmayı planladığı santralden Almanya'nın 20, ABD ise 45'e yakın yeni yatırımı bulunduğunu söyledi.

Soydan, atmosfere karbon salınımını tüm dünyada engellemeye çalışan ve küresel ısınmaya karşı en büyük önlemlerden biri olarak bilinen Kyoto Protokolü'nün getireceği yükümlülüklerin hatırlatılmasının üzerine Türkiye'de kişi başına düşen karbon emisyonu konusunda herhangi bir sıkıntının olmayacağını, gelişmiş ülkelere oranla Türkiye'nin karbon emisyonunun düşük kaldığını söyledi. Soydan, protokolü ve getirilerini de stratejik olarak değerlendirdiklerini ve gelişmeleri yakından izlediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious