Enkaz altından çıkan genç dehşet anlarını anlattı

Enkaz altından çıkan genç dehşet anlarını anlattı.14312
  • Giriş : 01.02.2008 / 14:31:00

Enkaz altından sağ kurtulan genç: "İnsanları yardıma çağırdım, ama kimse yardım etmedi"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zeytinburnu'ndaki patlamada başından yaralanmasına rağmen aralarında ağabeyi de olmak üzere 3 kişiyi kurtaran Hilmi Haylamaz, dehşet anlarını anlattı. Haylamaz, patlamanın ardından çok insanın olay yerine geldiğini ama kimsenin yaralılara yardım etmediğini söyledi. Haylamaz, "Yardım edilseydi belki ölenler kurtarılabilirdi" dedi.
Davutpaşa'da bulunan Prestij İş Merkezi'nde meydana gelen patlamada çok sayıda vatandaş yaralandı. Bunlardan ikisi de Karabüklü iki kardeş Hilmi Haylamaz(24) ve Satılmış Haylamaz(29) kardeşlerdi. Prestij İş Merkezi'nin karşısında bulunan Baytek isimli firmada tornacı olarak çalışan iki kardeş patlamadan yaralı olarak kurtuldu. Ancak beraber çalıştıkları Kadir Cesur, Davraz Mamadov, Orhan Saday ve Ömer Vural hayatını kaybetti.

Olayın ardından iki kardeş aynı ambulansla İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Hilmi Haylamaz başına atılan 6 dikişin ardından bugün taburcu edildi. Ancak başından ağır şekilde yaralanan ağabey Satılmış Haylamaz'ın tadavisi devam ediyor.

Bugün taburcu olan Hilmi kendisini bütün gece bekleyen babası Şükrü, annesi Yeter Haylamaz ile ablaları Şefika Kılıç, Melek Kaplan ve Lale Kaba'ya kavuştu. Anne ve babasının arasına oturan Hilmi Haylamaz yaşadıklarını Cihan'a anlattı. İlk patlamada televizyonun yere düştüğünü, bir kamyonun kaza yaptığını zanneden Hilmi Haylamaz, karşı binada patlama olduğunu ve yangın çıktığını dışarı çıkınca gördü. "Ben arkadaşlara 'İçeri girin' dediğim sırada ikinci patlama oldu. Yere yıkıldım." diyen Haylamaz, "Yerde bazı yaralılar vardı, ölenler vardı" diye konuştu. Haylamaz, "Abim yüzüstü yatmıştı. Tanıyamadım onu. Kazağından ve içine giydiği pijamadan tanıdım. Kaldırdım abimi, camları temizleyerek koltuğun üzerine yatırdım. Kolu kırılmış, kaldırınca bağırdı. Ben de sırtıma attım. Kafamda kan akıyordu ama hiçbir şey hissetmiyordum" şeklinde konuştu.

Yardım istemesine rağmen kimsenin yanlarına gelmediğini belirten Hilmi Haylamaz şunları söyledi: "Herkese bağırdım. Yardıma çağırdım. Hiçkimse gelmedi. Herkes kaçıyordu. Yerde yatan bir kişinin beyin patlamıştı, onu gören kaçıyordu. Kimse birşey yapmadı. Yardım etselerdi başkalarını kurtarabilirdik. Kurtarılamayan yaralılar öldü. İnsanlar yardım etmiyor, bakıp geçiyorlardı. Oraya gelenler yaralılara yardım etseydi, hastaneye götürseydi bir sorun olmayacaktı. Yan binadakiler geldi, bakıp gittiler. Bir fotoğrafçı geldi. Abimi kaldırmama yardım etti. Ben diğerlerine bağırırken o benim fotoğrafımı çekmiş. 'arkadaşım yardım et' dedim. Sağolsun yardım etti.Ondan sonra bir daha görmedim onu."

Abisinin "Ben iyiyim, sakın ağlama!" dediğini anlatan Haylamaz, "Ben de ona 'bak abi, annem babam seni bekliyor, ölme. Bak 2 çocuğun var.' dedim. Sırtıma aldım, o sırada bayıldı." şeklinde konuştu. Şu an sağlığının yerinde olduğunu, ağabeyinin de durumunun iyiye gittiğini belirten Haylamaz, "Ama bizi unutur mu diye endişe ediyoruz. Hafızasını kaybetme ihtimali var." dedi.

Baba Şükrü Haylamaz, konuşmakta güçlük çekerken, "Ne yapalım?" diyebildi. Haylamaz, tüm yaralılara yardım etmesi için Allah'a dua ettiklerini söyledi. Anne Yeter Haylamaz ise, "Satılmışımın 2 tane yavrusu var. Dünden beri acı çekiyoruz. Allah yaralılara şifa versin Büyük Allah'ım şifa versin." dedi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious