Enkaz kaldırma çalışmaları başlatıldı

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Zeytinburnu'nda çöken 5 katlı binada arama ve kurtarma çalışmalarına son verilerek, enkaz kaldırma çalışmalarına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sabah saatlerinde enkazda arama ve kurtarma çalışmalarına ara veren ekipler, daha sonra enkazda yeniden arama yapabilmek için iş makinesiyle çalışma alanları açtı.

Yeniden yapılan kontrollerden sonra enkaz altında kalan biri olduğuna dair bir kanaate varılamaması ve bu yönde ihbar da olmaması üzerine arama ve kurtarma çalışmalarına saat 11.45 itibarıyla son verildi.

Ardından da bir iş makinesi kullanılarak enkaz kaldırma çalışmalarına başlandı.

Çalışmalara katılan arama ve kurtarma ekiplerinden Siemens Sivil Savunma Amiri Bülent Gündüz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''Yıkılan binanın çatı katı kısmında 20 santimetrelik yeni dökülmüş bir beton var. Bu da binanın statik dengesini bozmuş olabilir. Çünkü, çökme çatı katından başlamış'' dedi.

Verdikleri bilgiler doğrultusunda çöken binanın sağ ve sol tarafında bulunan diğer 3 binanın da boşaltıldığını söyleyen Gündüz, daha önce bu binaların balkonlarında da çökme olduğunu kaydetti.

Çöken binanın yakınındaki binaların kolonlarında hasar oluştuğunu ifade eden Gündüz, bu konuyu da rapor ettiklerini söyledi.

Gündüz ayrıca, enkazda buldukları bütün evrak ve her türlü resmi belgeyi, ayrıca ziynet eşyasını bir tutanakla emniyet birimlerine teslim ettiklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious