Enkazı inceleyen Hollandalı bilirkişi konuştu

Enkazı inceleyen Hollandalı bilirkişi konuştu.13259
  • Giriş : 27.02.2009 / 09:48:00
  • Güncelleme : 27.02.2009 / 09:58:01

Baksteen, Boeing, havada durup yere düşmüş gibi görünüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baksteen, Amsterdam'da düşen Boeing 737-800'ün enkazını inceleyen bilirkişilerden biri. Kazayla ilgili dikkate değer şeyler söylüyor.

Baksteen'e göre Boeing, havada durup yere düşmüş gibi görünüyor. Aerodinamik kanunlarına göre yukarıya doğru baskı yapan hava, bir asansör gibi uçağı havaya kaldırıyor. Bu durum özellikle uçağın yere yakın olduğu; manevrasını düzeltmek için gereken zamanın olmadığı durumlarda ölümcül şekilde sonuçlanabiliyor.

Yakıtın bitmiş olduğu yönündeki iddialara ise temkinli yaklaşıyor: "Uçakta, acil durumda, rota dışındaki bir başka alana inmesini sağlayacak şekilde, ihtiyaçtan fazla yakıt vardır. Kaptan bundan emin olmadan yola çıkmaz. Teknik sebeplerden dolayı uçağa az yakıt koyulmuş olsaydı, kaptan bunu uçuş esnasında fark eder ve hemen en yakın limana inerdi."

Pilotun yanlış hesaplamayla piste kısa kalmış olabileceğine de ihtimal vermiyor: "Uçak eğer pistin sadece 100 metre önüne bir yere inseydi bu ihtimal güçlenirdi. Ancak uçak pisti çok uzak." Baksteen, 2002 model olması ve son teknoloji barındırması sebebiyle, uçakla ilgili bir sorun olması ihtimaline de şans vermiyor.

Almanya ve Hollanda, aleyhimize yayın yapıyor

Hollanda'da 9 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili iddialara Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, sert cevap verdi. Uçağın yakıtı bittiği için piste ulaşamadığı iddialarına 'saçmalık' diyerek tepki gösteren Arıduru, uçuş planlarının en kötü ihtimal düşünülerek yapıldığına dikkat çekti. Arıduru'nun üzerinde durduğu bir başka husus, Almanya ve Hollanda basınının kazayı Türkiye'nin aleyhine kullanması oldu. Türkiye'ye yönelik adeta karalama kampanyası başlatıldığını ifade eden Arıduru, Almanya ve Hollanda televizyonlarında Türkiye'nin sivil havacılığının plansız büyüdüğü, uçaklarının bakımsız olduğu, denetimlerinin yapılmadığı yönünde asılsız haberlerin yer aldığını kaydetti. Bunların arkasında ticari kaygının yattığına dikkat çeken Arıduru, "Türkiye, ticari nedenlerle karalanıyor." açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*