Ensar Derneği'den YÖK Başkanı'na tepki

Ensar Derneği'den YÖK Başkanı'na tepki.13074
  • Giriş : 19.06.2008 / 19:05:00

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın imam-hatip liseleri için "Gerekirse bu zıkkımları da kapatalım" sözüne Osmaniye Ensar Eğitim, Kültür ve Dostluk Derneği Başkanı Esat Çetin'den tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çetin açıklamasında YÖK Başkanı Özcan'ın, 60 yıldan bu yana millete mal olmuş ve milletin değerleriyle bütünleşmiş bir kurumu rencide edip, özür bile dilemeden basit bir olaymış gibi geçiştirmesine tepki göstererek bu durumun yakışıksız bir davranış olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın "Zıkkımlar" ve "benim imam-hatiplerle ilgim yok" dediği imam-hatip liselerinin 1951 yılından beri var olduğunu belirten Çetin, imam-hatip liselerinin Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 32.maddesi gereğince açılan okullar olduğunu anımsattı.

İmam-hatip liselerinin, imamlık, hatiplik ve Kur'an kursu öğreticiliği gibi dini hizmetlerin yerine getirilmesi ile görevli elemanları yetiştirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı'nca açılan ortaöğretim sistemi içinde, hem mesleğe, hem yüksek öğretime hazırlayıcı programlar uygulayan öğretim kurumları olduğunu belirten Ensar Derneği Başkanı Esat Çetin, "Şu anda tüm okullarımız kanunda belirtilen şekilde eğitim ve öğretimine devam etmektedir. Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan katsayı problemini çözerek tüm Meslek Lisesi öğrencilerinin yapılan haksızlıktan kurtarılmasını ve okullarımızı aşağılayarak konuya çözüm bulacağına inanıyorsa çok büyük bir yanılgı içindedir." şeklinde konuştu.

YÖK Başkanı Özcan'ı bu talihsiz beyanından dolayı kınadıklarını belirten Çetin, "Özcan'dan milletimizin vicdanını rahatlatacak bir özür açıklaması yapmasını bekliyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious