Ensarioğlu, Gül'e bir çağrıda bulundu

Ensarioğlu, Gül'e bir çağrıda bulundu.11279
  • Giriş : 16.02.2009 / 09:26:00

Galip Ensarioğlu, "Cumhurbaşkanımız, Ermenistan'a yaptığı gibi Kürdistan'ı da ziyaret etmeli'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abant Platformu'nun Erbil'de devam eden "Barışı ve Geleceği Birlikte aramak" konulu toplantıda konuşan Diyarsakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, Cumhurbaşkanı Gül'e bir çağrıda bulundu. Galip Ensarioğlu'nun çağrısı şöyle:

"İlk kez bir ekonomi tebliği sunacağım. Bu bölgenin tamamı Osmanlı'dan ortaya çıkan ülkeler olduğu için ticaretle siyaseti birbirinden ayıramıyoruz. Dünyada ticaret siyasi ilişkilere yön verirken maalesef bizde siyasi yaklaşımlar, her şeye yön veriyor.

Kürt bölgesindeki malların yüzde 80'i Türkiye'den giderken bu rakam şimdilerde yüzde 50'ler düzeyine inmiş bulunuyor. İnşaat işkolunun yüzde 95'ini Türk firmaları yapmaya devam ediyor.

Şanlıurfa'dan Habur'a otoyol yapılmalı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, Ermenistan'a yaptığı ziyaretin bir benzerini bu bölgeye yaparak ezberleri bozmalı. Bu yapılırsa sınırlar kağıt üzerinde kalır.

Türkiye ile Kürdistan arasında Benelüx ülkeleri arasındaki bir ilişki kurmalı.

12 Avrupa ülkesi Erbil'de konsolosluk açtı. İran açtığı 2 konsoloslukla ticaretinde patlama yaptı. Türkiye ise ticari ataşesi bile yok. En çok aranan ve satılan mallar Türk malı olmasına rağmen Türkiye'nin gündeminde konsolosluk yok.

Türkiye komşuluk ve akrabalık bağlarına rağmen bölgenin Arap bölgesine bağlanmasını istemesi, bölgenin olmadığı gibi Türkiye'nin de menfaatlerine değil.

Türkiye'nin Ortadoğu'ya açılan kapısı Kürdistan, Küdistan'ın Batı'ya açılan kapısı ise Türkiye'dir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*