Enseyi karartmayın, altınları çıkartın

Enseyi karartmayın, altınları çıkartın.11282
  • Giriş : 16.12.2008 / 13:23:00

Bütçe sunumunu yapan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan yepyeni inciler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bütçe sunumunu yapan Maliye Bakanı Unakıtan, Türkiye'nin krize hazırlıklı yakalandığını belirterek, “Türkiye'de kimse enseyi karartmasın; bizi iyi günler bekliyor” dedi. Unakıtan, “Altınları yastık altından çıkarıp, ekonomiye kazandırın” diye konuştu. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Meclis'te 2009 bütçesinin sunumunu yaptı. Dünyada alınan önlemlerin piyasaları yatıştırmaya yetmediğine dikkat çeken Unakıtan, “Para vermekle bu iş olmuyor. Güven ve istikrarı sağlayacak başka yapısal tedbirlerin alınması lazım. Bu tedbirler de yanlış sistemin düzeltilmesinden geçiyor. Mevcut sistemin değişmesi lazım. Bu dünya krizi sona ererse bütün dünya millitleri bir 'oh' çekecek” dedi.
Haberin devamı

Türkiye'nin bugüne kadar kendi içinden çıkan krizlerle uğraştığını kaydeden Unakıtan, “Bu kriz Türkiye'nin değil dünyanın krizi. Biz bu krize hazırlıklı olarak yakalandık. Şimdi gece 12.00'de trafik ha böyle. Ne tüp kuyruğu, ne gaz kuyruğu, ne yağ kuyruğu var” diye konuştu.

Türkiye'nin dokuz aylık dönemde yüzde 3 büyümesinin takdirle karşılanması gerektiğini belirten Unakıtan, Türkiye için resesyonun söz konusu olmadığını söyledi.

Unakıtan, 2003 yılından bugüne kadar 4.6 milyar dolarlık altın ihracı yapılırken, 24.3 milyar dolarlık altın ithal edildiğini vurguladı.

5 yılda 23 milyar dolarlık altının yastık altına gittiğini kaydeden Unakıtan, “Millet olarak yastık altında ciddi miktarda altın biriktirdiğimizi görüyorum. Halkımızdan şunu rica ediyorum: Lütfen yastık altındaki bu varlıkları ekonomiye kazandırsınlar. Bu krizden şirketlerimizi güçlendirerek çıkalım. Türkiye'de kimse enseyi karartmasın; bizi iyi günler bekliyor” diye konuştu.

Gelecek yılın merkezi yönetim bütçesinde giderler 262.2 milyar YTL, gelirler 248.8 milyar YTL, bütçe açığı 13.5 milyar YTL, faiz dışı fazla ise 44 milyar YTL olarak hedefleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*