EPDK'nın kararı yargıya gidiyor

EPDK'nın kararı yargıya gidiyor.6909
  • Giriş : 27.06.2009 / 11:37:00

Petrol Sanayi Derneği EPDK'nın 25 Haziran tarihinde aldığı akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına geçilmesi kararına karşı yasal yollara müracaat edeceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


PETDER'den yapılan açıklamada EPDK'nın geçen Perşembe günü aldığı karar ile benzin ve motorin pompa fiyatlarında dağıtıcı ve bayiler için yayınlanmış olan bir formül ile hesaplanmak üzere tavan fiyat uygulamasına geçilmesinin 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren yürürlükte olan serbest piyasa uygulamasına son verdiği ileri sürüldü.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"EPDK'nın söz konusu kararı Petrol Piyasası Kanunu ile oluşturulan serbest piyasa düzenine bütünü ile aykırı olup gerekçeleri açısından da yasa ile uyumlu değildir. Bu nedenle Karar hakkında yasal yollara müracaat edilmesi kaçınılmazdır. Karar dağıtıcı ve bayilerde geniş bir yelpazede yaşanan rekabeti sınırlandırarak amacına ters bir sonuç doğuracaktır. Aynı zamanda sektörün ürün ve hizmet çeşitliliği yaratma yeteneğini de ortadan kaldırarak serbest piyasa ortamında rekabetin gelişmesini engelleyecektir.

Açıklanan tavan fiyat formülü nakliye unsurunu içermediğinden ülkenin her tarafına düzenli ve sürdürülebilir şekilde akaryakıt ikmal edilmesini ekonomik olmaktan çıkaracaktır. Bu husus rafinerilerden uzak noktalara hizmet götürülmesi ve yatırım yapılmasını zorlaştıracaktır. Ayrıca formül esasen uygulamada rafineriden başlayan ikmal zincirinin sadece dağıtıcı ve bayi kısmını kapsamaktadır. Bu yapısı ile fiyat formülü uygulama gerçekleri ile çelişmektedir.

Akaryakıt sektörü Petrol Piyasası Kanununun gerektirdiği zorunlu yatırımların yanı sıra, sunulan kaliteli hizmetler ve gelişmiş alt yapı için yasaların sağladığı güvence içinde önemli büyüklükte yatırımlar yapmıştır. Bu karar sonucunda yatırımcılara olumsuz mesajlar verilmiş olmaktadır. Ayrıca, bu karardan ötürü bazı dağıtım şirketleri ve özellikle de bayi işletmeleri faaliyetlerini sürdüremez noktaya gelecek bundan da ülke ekonomisi ve istihdam olumsuz etkilenecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*