Epilepsi hamileliği olumsuz etkiliyor

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Sara hastalarının gebelik dönemde nöbetleri sıklaşıyor. Prof. Dr. Naci Karaağaç, uzayan nöbetlerin anne ve bebek için yüksek ölüm riski taşıyacağı uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Epilepsi (sara) hastalığını, toplumun önemli bir kısmını etkileyen nörolojik hastalık olarak tanımlayan Memorial Hastanesi Nöroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Naci Karaağaç, bunun genellikle uzun süreli tedavi gerektiren bir durum olduğunu ifade etti.

TEDAVİYE RAĞMEN...

Prof. Dr. Karaağaç, "Üreme hormonları, epilepsi nöbetlerini etkiler. Epilepsi nöbetleri de hormonların düzenlenmesini ve salınımını etkiler. Bu karşılıklı etkileşimde, önemli klinik sonuçlar doğurur. Kadın hastaların önemli bir kısmında tedaviye rağmen adet dönemlerinde veya öncesinde epilepsi nöbetleri sıklaşır. Bu nöbetleri kontrol etmek zaman zaman güç olabilmektedir" uyarısında bulundu.

BAŞARI YÜZDE 95

Kadın epilepsi hastalarının tedavisinde gebeliğin çok önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Karaağaç, "Sık yapılan hatalardan birisi gebelik öğrenildiğinde doktora danışılmadan ilaçların kesilmesidir. İlaçların kesilmesi seyrek olarak kadın-doğum hekimlerince önerilmektedir. Gebelik döneminde geçirilen epilepsi nöbetlerinin hem anne hem de bebek için önemli riskler oluşturduğu bilinmektedir. Uzamış nöbetler, anne ve bebek için yüksek ölüm riski taşır. Gebe kalınmaya karar verilmeden en az altı ay önce tedavi gözden geçirilir. İlaçlar etkin oldukları en az düzeye indirilir, mümkünse kullanılan ilaç sayısı azaltılır, tedavi sürdürülürken gebe kalınır. Gebelik süresince hastayı nörolog ile birlikte kadın-doğum uzmanı yakın bir şekilde izler. İlaç kullanan epileptik annelerin normal çocuk doğurma oranı yaklaşık yüzde 90-95'tir" dedi.

Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu sütle bebeğe geçmesine rağmen, bu, bebeğe zarar vermeyecek düzeydedir. Bu nedenle epilepsi ilacı kullanan anneler, bebeklerini emzirebilir. Menopozun da epilepsi nöbetleri üzerindeki etkisi, değişkendir. Bu dönemde bazı kadınlarda nöbetler kesilirken, bazılarında da sıklaşabir.

Nöbetler değişim gösterir

Gebelikte epilepsi nöbetlerindeki değişimin nedeni, stres, uykusuzluk ve hormonal değişiklikler olabilir. Bununla birlikte gebelikte, kadınların yaklaşık yüzde 60'ında tedaviyle birlikte nöbet görülmez. Epilepsili kadınlarda, gebelik ve doğum komplikasyonları bir derece artar. Kusma, yüksek tansiyon, gebelik toksemisi, kanamalarda artış görülür. Epilepsinin kendisinin ve kullanılan ilaçların, bebekte doğum anomalilerini (sakat bebek) yaklaşık iki misli arttırdığı bilinmektedir. Bu ihtimali, ilaçların yüksek dozda ve birden fazla ilacın bir arada kullanılması arttırmaktadır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious