Er Ramazan Yüce vatanına ve birliğine ihanet etmiştir

Er Ramazan Yüce vatanına ve birliğine ihanet etmiştir.18870
  • Giriş : 12.01.2008 / 11:24:00

Dağlıca Komutanı Yarbay Dirik: “Er Ramazan Yüce vatanına ve birliğine ihanet etmiştir'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dağlıca baskınında kaçırılan askerlerin komutanı Yarbay Onur Dirik, olayla ilgili İdari Tahkikat Heyeti'ne verdiği ifadede Mardinli er Ramazan Yüce'nin kendi isteği ile terör örgütü üyelerine katıldığını belirterek, Yüce'nin vatanına ve birliğine ihanet ettiğini söyledi. Dirik, olay ve kaçırılan askerle ilgili hazırladığı kanaat raporunda ise Yüce'yi olayın belirgin şüphelilerinden biri olarak tanımladı.

Dağlıca baskınında 12 askerin şehit olduğu kaçırılan 8 askerin bağlı bulunduğu 3. Motorize Piyade Tabur Komutanı Topçu Kurmay Yarbay Onur Dirik, olaydan sonra hazırladığı kanaat raporunu idari tahkik heyetine verdi. Dirik, ifadesinde Yüce'yi vatanına ve birliğine ihanet etmekle suçlayarak, kendisinin teröristlerle birlikte yaptığı 'teslim ol' çağrısına 2 personelin riayet ettiği ve ardında diğer personelin bu çağrıya uyduğunu vurguladı.

Dirik, ayrıca kaçırılan askerlerle ilgili olarak da vaka kanaat raporlarını hazırlayarak 16 Kasım günü Van Askeri savcılığı'na göndermişti. Bin sayfalık soruşturma dosyasında yer alan bu kanaat raporları ile savcının iddianamede yer alan görüşler benzerlik gösteriyor.

Yarbay Dirik'in, Ramazan Yüce için kanaati şöyle: "Olaydaki en belirgin şüphelilerden birisidir. Olay anındaki davranış ve hareketleri incelendiğinde bu işi kasıtlı olarak yaptığı, hiçbir baskı altında kalmadan kendi rızası ile silahını da yanına alarak teröristlere teslim olmuştur. Bununla da yetinmeyip kendi arkadaşlarına 'teslim olun' çağrısı yaptığı anlaşılmıştır. Yüce'nin bu teslim olun çağrısı birliğin moralini bozmuştur. Olayı kasıtlı yapmasının diğer bir kanıtı ise, olay öncesinde arkadaşları ile yaptığı konuşmalardır. Kendisinin, 'PKK bizden daha iyi', 'benim yerim burası değil dağlardır', 'ben onları çok seviyorum yönündeki sözleridir. Aynı şekilde olaydan bir gün önce terhis olan 4 askerin tabur merkezine indikleri esnada arkalarından 'inşallah gidemezsiniz, havaya uçarsınız' demiş"

Dirik, raporunda Piyade Uzman Çavuş Halis Çağan için de, bazı personelin teröristlerin teslim ol çağrılarına uymasının ardından, mevzi değiştirme veya geri çekilme şansı bulmasına rağmen örgüt mensuplarına karşılık vermeyi bıraktığını ve onlarla birlikte gittiğini görüşünü dile getirdi.

Dirik, terör örgütüne teslim olan diğer 6 asker için de, genel olumsuz bir kanaatten ziyade Ramazan Yüce'nin etkisinde kaldıklarını kaydediyor. Dirik, teslim olan askerlerden Fatih Atakul için, bulunduğu mevzide ve çevresindeki tüm askerlerin şehit olması nedeniyle yalnız kalmış olması ve sessiz, sakin saf bir yapıda olduğu ve Ramazan Yüce tarafından kandırılarak kıymetlendirildiğini yazmış. Fuat Başoda için de, örgüt mensuplarının teslim ol çağrısına silahla karşılık vermeden uyduğu ve gönüllü olarak gittiğini belirtmiş.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious