Erbakan, AKP ve CHP'ye Trabzon'dan yüklendi

Erbakan, AKP ve CHP'ye Trabzon'dan yüklendi.9039
  • Giriş : 06.07.2007 / 18:40:00

Milli Görüş'ün Lideri Necmettin Erbakan, Trabzon'dan hem AK Parti'ye hem de CHP'ye verip veriştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Her iki partiyi de "Siyonizm'in taşeronu' yapan Erbakan, Fatih Sultan Mehmet'in de Milli Görüşçü olduğunu savundu.

Saadet Partisi'nin özel verdiği Trabzon mitingi Erbakan'ın katılıma rağmen sönük geçti. Birkaç gün önce MHP mitinginde tamamen dolduğu belirtilen Trabzon'un tarihi Belediye Meydanı'nın bir köşesinde bu kez SP'li 15 bin kadar katılımcı vardı. Amasya'da da aynı saatlerde SP'nin mitingi organize edilmişti ve Genel Başkan Recai Kutan orada konuştuğu için Trabzon'a gelemedi.

'Saadet Şehri Trabzon' mitinginde konuşan Erbakan, SP'nin gelenekselleşen AK Parti karşıtı söylemini yeni terimlerle sürdürdü. "Yürüyen timsah Siyonizm Türkiye'yi Büyük İsrail projesinin taşeronu yaptı" diyen Erbakan, AKP 'nin de bunlara uşaklık ettiğini savundu. Konuşmasının hemen tamamını Siyonizm 'in dünyaya ve Türkiye'ye hakim olma çalışmaları iddiası üzerine kuran Erbakan, " Dünya Siyonizmi AKP'yi 22 Temmuz'da tekrar işbaşına getirmek istiyor. Bunlar yeniden iktidara gelirse Lübnan'daki askerlerimizi Hizbullah'la savaştıracaklar. AKP ekonomiyi üç yılda IMF'ye teslim etti. IMF birtakım yüksek kurullar kurarak Türkiye'nin kontrolünü ele geçirdi. Fındık fiyatının düşük olmasının sebebi de Yahudilerin kontrolündeki IMF'dir " dedi.

Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim'in Milli Görüşçü olduğunu açıklayan Erbakan, Kurtuluş Savaşı'nı yapan düşüncenin de aynı görüş olduğunu iddia etti. Kendilerinin iktidardayken yaptıklarının AKP aracılığı ile Siyonistler tarafından yıkıldığını savunan Erbakan sözlerini şöyle sürdürdü : "SP bardaktaki süttür, AKP ise Yahudi'nin bardağa doldurduğu kireç suyudur. Diyorlar ki, 'bunlar da namaz kılıyor, hanımları tesettürlü'. Kılsınlar. Fatiha'yı okurken, 'beni dalalete düşenlerden etme' diye okuyorlar, sonra da dalalete düşen Yahudi ile, Hıristiyan ile işbirliği yapıyorlar. E sen namazda ne okudun, şimdi ne yapıyorsun? CHP de AKP de aynı yerin taşeronu. Def edin gitsin hepsini".

AKP 'nin Milli Görüş gömleğini çıkartıp deli gömleğini giydiğini iddia eden Erbakan, AKP'lileri de 'arka kapı kaçağı' olarak tarif etti. Seçime 16 değil iki partinin girdiğini söyleyen Milli Görüş Lideri, bunların SP ve diğerleri olduğunu savundu. İktidara geldiklerinde, eskiden nasıl 200 fabrika kurdularsa şimdi de 200 tane üniversite açacaklarını vaadeden Erbakan, meydandakilerin ellerini havaya kaldırtıp seçimde SP ye oy verme yemini ettirdi.

Erbakan'ın hasta haliyle katılacağı ölçüde önem verilen SP mitingi de, diğer yaz mitingleri gibi sönük geçti. Mitinge gelenlerin çoğu, meydana toplanmak yerine aşırı sıcak nedeniyle ağaç gölgelerine, çay bahçelerine sığındı. SP'nin Trabzon'da AKP oyları açısından "bir bölen" olacağı söyleniyor. Rahip Santoro ve Hrant Dink cinayetleri, Trabzon'a sık sık gelen şehit cenazeleri gibi etkenlerin, ildeki milliyetçi duyarlılığı en yükseğe sıçrattığı, bunun da en çok MHP'ye yarayacağı değerlendiriliyor. Sadece Akçaköy adlı merkez kasabasına PKK sorunu sürecinde 50'ye yakın şehit cenazesi gelmiş.

Öte yandan, siyaset-spor ilişkisinin Trabzon'daki algılanışına ilginç bir örnek olarak, 2004 yerel seçimleri sırasında Başbakan Erdoğan'ın Rize'de Trabzonspor aleyhine söylediği bir söz yüzünden Ak Parti'ye oy vermeyeceğini belirtenler var. CHP ise, milliyetçi dalgaya rağmen, Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu'nun hizmetleri ve halkla iyi ilişkisi nedeniyle ilgi görüyor. Trabzonlular, 22 Temmuz'da ilin 8 milletvekilinin; 3 Ak Parti, 3 MHP ve 2 CHP biçiminde dağılmasını bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious