Erbakan adil yargılanmadı!

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

AİHM, Necmettin Erbakan'ın Türkiye hakkında yaptığı şikayetle ilgili kararında, ifade özgürlüğü ve adil yargılanmahaklarının ihlal edildiği görüşüne vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mahkeme, tanınan süre içinde Erbakan'ın maddi tazminat talebinde bulunmadığı gerekçesiyle para cezasına gerek görmedi. AİHM'nin 7 yargıçtan oluşan ilgili dairesi, 10. maddeden yapılan şikayeti 6'ya bir oyla, 6. maddeden yapılan şikayeti de oybirliğiyle kabul etti.

Necmettin Erbakan, 2000 yılında AİHM'ye yaptığı başvuruda, 25 Şubat 1994 tarihinde Bingöl'de yerel seçimlerden önce halka yaptığı konuşma nedeniyle 1998 yılında hakkında dava açılmasını gerekçe göstermişti. Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi, bu davada Erbakan'ıbir yıl hapis ve para cezasına çarptırmıştı.

Erbakan, AİHM'ye yaptığı başvuruda, konuşmasıyla ilgili mahkumiyetkararının ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu belirtmiş ve Devlet Güvenlik Mahkemesinde askeri yargıç bulunduğu gerekçesiyle bu davanın bağımsız ve tarafsız bir mahkeme tarafından görülmediği görüşünü ilerisürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious