Erbakan Ergenekon'u bilmiyor mu?

Erbakan Ergenekon'u bilmiyor mu?.11780
  • Giriş : 28.03.2009 / 10:57:00

Erbakan, Ergenekon, Ulusalcılar, Mehmet Haberal, Susurluk ve 28 Şubat hakkında değerlendirmeler yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

- Ergenekon'un ne olduğunu bilmiyorum. Okuduğumuz şey (iddianame) roman gibi bir şey. Ne mana çıkaracaksınız? Siz alın okuyun çıkaracak manayı çıkarın.

- Ulusalcılar Milli Görüş'e yaklaştılar. Memleketini vatanını seven her insan doğru bir teşhis yaparsa Milli Görüş'e yaklaşır. Ulusalcılar dediğimiz arkadaşlarımız Türkiye'de teşhisleri görüyorlar.

- Mehmet Haberal dostumuzdur, çalışkandır. Her zaman takdir ederiz. Biz hükümetteyken onun çeşitli hastanelerini açmışızdır. Memlekete çok büyük hizmetler yapmıştır.

- Demirel benim sınıf arkadaşımdır. Şahsen dostumdur, kardeşimdir.

- 28 Şubat'ın baş aktörü Warren Christopher'dır.

- Askerle hiçbir sorunumuz yoktu

Zaman Gazetesi'nden Emine Dolmacı'nın Necmettin Erbakan'la yaptığı röportajı:

30 Ekim 1996 tarihli kriptonun ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne gönderilmesiyle harekete geçildiği görüşünde. 28 Şubat sürecinde başbakanlıktan istifa etmeyi hiç düşünmediğini belirtiyor. Askerlerle arasının iyi olduğunun altını çiziyor. "Tertipçiler dış güçlerdi" görüşünü savunuyor. Erbakan, Ergenekon konusunda yorum yapmaktan kaçınırken "Bu konuda hiçbir şey bilmiyorum. Bilmediğim bir konuda yorum yapamam." ifadelerini kullanıyor.

Saadet Partisi'nin İstanbul'daki mitingine katılarak sürpriz yaptınız. Yerel seçimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu seçim, 'to be or not to be' (olmak ya da olmamak) seçimidir. Genel seçimlerin de işaret fişeğidir. Yerel seçimlerde Milli Görüş'ün kazanacağı başarı, genel seçimlerde yol gösterecektir. Milli Görüş iktidara gelecek ve insanlık kurtulacaktır.

Son kongrede Numan Kurtulmuş genel başkanlığa geldi. Genel başkanlık için ismi parti ilk kurulduğu gün de seslendirilmişti ama bu 7 yıl sonra gerçekleşti...

Gecikme diye bir şey yok. Bu kongrede isabetli bir karar alınmıştır. Bundan önceki kongreler de isabetlidir. Recai Bey, eşi bulunmaz bir pırlantadır. Şu anda Erzurum ve Malatya'da bir nefer gibi gece gündüz çalışıyor.

Demirel kardeşim, dostum

Süleyman Demirel, hükümetiniz döneminde cumhurbaşkanıydı. Pek çok antidemokratik uygulama onun döneminde yaşandı. Demirel 28 Şubat'ı normal buluyor. Siz nasıl yorumluyorsunuz?

Amerika Dışişleri Bakanı Warren Christopher'ın gizli şifreli kriptosu var. Ankara Büyükelçiliği'ne ve komşu ülkelerin büyükelçiliklerine gönderilmiş. 15 Ekim'de D-8'leri kurmaya karar verdik Çırağan Sarayı'nda. 15 gün sonra hariciye bakanı bütün elçilere bunu gönderiyor. Ne yapıp edip Türkiye'de Refah'ı iktidardan uzaklaştırın ve askerî ihtilal yapın diyor.

Yakın zamanda kendisiyle görüştünüz mü?

Elbette. Demirel benim sınıf arkadaşımdır. Şahsen dostumdur, kardeşimdir. Tabii politikaları bakımından fikirlerimiz birbirine uymamaktadır.

28 Şubat'ın mağdurusunuz. Geriye dönüp baktığınızda şunu yapardım, şunu yapmazdım dediğiniz ne var?

Hayır yok. Elhamdülillah. Hatasız kul olmaz, insanlar hata yaparlar. Eğer siz tutup da hangi şartlar altında ne yaptığınıza bakarsanız, isabetli bir şekilde, vatan millet sevgisi içinde hareket etmişizdir.

28 Şubat'ta istifa etmeyi düşündünüz mü hiç? İlk kararlar alındığında ve hükümetinize baskı yapıldığında...

Hayır, niçin istifamı vereyim? Ben hayra hizmet ediyorum. Ne yapacağım, işbirlikçilere mi bırakacağım?

Sizce 28 Şubat'ın başaktörü kimdir?

Warren Christopher.

Askerle hiçbir sorunumuz yoktu

Direksiyon sizin elinizde miydi bu dönemde?

Hiç şüphesiz. Bizim hükümetimiz bağımsız bir hükümettir. Askerle hiçbir sorunumuz yoktu. Asker bize her zaman teşekkür için gelmiştir. Tertipçiler dış güçlerdir.

Ergenekon soruşturması iki yıla yakın bir süredir devam ediyor. Dava süreci başladı. Ergenekon'u nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu hususta sadece iki cümle söyleyeceğim. Bir tanesi ne olduğunu bilmiyorum. Ne olduğunu bilmediğim bir şey hakkında konuşmam doğru olmaz. İkincisi mahkemeye intikal etmiş bir konuda konuşmak doğru olmaz.

İzlediğiniz kadarıyla düşünceniz nedir?

Ne olduğunu anlayamıyorum ki, izlemekten bir mana çıkarmak mümkün değil.

İddianameyi incelediniz mi?

Okuduğumuz şey roman gibi bir şey. Ne mana çıkaracaksınız? Siz alın okuyun çıkaracak manayı çıkarın.

Susurluk'la bağlantısı nedir sizce?

Olsa da bir şey söyleyemeyeceğim. Susurluk araştırma komisyonunun, sonuna kadar görevlerini hiçbir etki altında kalmadan yapmaları konusunda başbakan olarak benim yazılı emrim vardır. Onlar da vazifelerini canla başla yapmışlardır. Ancak bizimki 1 yıllık bir hükümetti. Hükümetimiz döneminde bunların sonuçlanması imkanı olmamıştır.

Ulusalcılar mı Milli Görüşçü oldu yoksa siz mi yaklaştınız?

Ulusalcılar Milli Görüş'e yaklaştılar. Memleketini vatanını seven her insan doğru bir teşhis yaparsa Milli Görüş'e yaklaşır. Ulusalcılar dediğimiz arkadaşlarımız Türkiye'de teşhisleri görüyorlar. Ancak bunları görmek yetmiyor, önemli olan tedavidir. Onların bu konuları yeteri kadar dinlemeleri lazım gelir. Yeteri kadar dinlemedikleri için sıralarını bekliyorlar.

Başkent Televizyonu'nda bir programın reklam arasında yaşanan diyaloglara şahit olduk. Televizyonun sahibi Mehmet Haberal'la diyaloğunuz nedir?

Mehmet Haberal dostumuzdur, çalışkandır. Her zaman takdir ederiz. Biz hükümetteyken onun çeşitli hastanelerini açmışızdır. Memlekete çok büyük hizmetler yapmıştır.

Zamanla insanlar değişir dönüşür, siz ne kadar değiştiniz?

Hak bildiğimiz yolda yürüyoruz. Temel konularda değişme diye bir şey olmaz.

Nermin Hanım'ın yokluğu hayatınızdan ne götürdü?

Bunu dile getirmek mümkün değildir. Dinimiz saadeti aileye bağlamıştır. Aile saadetin çekirdeğidir. Bir hanım bir erkeğe Allah'ın emanetidir, erkek de hanıma Allah'ın emanetidir. Aile ebedi bir şeydir, yani aile cennette de devam eder. Allah herkese sağlık sıhhat içinde ailesiyle birlikte yaşamayı nasip etsin.

Çocuklarınızın siyasette yer almasına nasıl bakıyorsunuz?

Siyaseti ibadet olarak yapıyoruz. Vatan, sevgisinin bir gereğidir. İhtiyari değil, mecburidir.

Hayatta sizi en çok ne mutlu eder?

Cennet müjdesini almak.

En son ne zaman film izlediniz ve hangi filmi izlediniz?

Pek vaktim olmuyor maalesef.

En son hangi kitabı okudunuz?

Rand Cooperation'un raporlarını okudum. Amerika'daki siyonist merkezlerin çalışma raporları.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*