Erbakan Hoca'dan CHP'ye oy desteği

Erbakan Hoca'dan CHP'ye oy desteği.11780
  • Giriş : 15.12.2008 / 13:35:00
  • Güncelleme : 15.12.2008 / 12:54:55

Erbakan CHP'nin adayına oy vermiş. Oy verdiği anlaşılsın diye pusulaya işaret koymuş. Erbakan o oyu anlattı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Selamet Partisi'nin (MSP) 1980'deki cumhurbaşkanlığı seçiminde Muhsin Batur için şifreli oy kullandığı ortaya çıktı. Bu bilgiyi veren ise 12 Eylül darbesinin ardından kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan.

CHP'Lİ ADAYA OY VERDİK

6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün görev süresinin dolması üzerine CHP, 27 Mayıs darbesi ve 12 Mart Muhtırası sürecinde aktif rol alan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Muhsin Batur'u aday gösterdi. 22 Şubat 1980'de 41 adayla başlayan seçimler 11 Eylül 1980 tarihine kadar sürdü. 124 tur devam eden seçimlere bir gün sonra gelen darbe nokta koydu. Önceki gün Sultanahmet Camii'nde cuma namazı kılan Erbakan, imam odasında dinlenirken tarihî olay hakkında ilginç anekdotlar aktardı. Sorunu aşmak için CHP'nin adayı Muhsin Batur'a oy verdiklerini belirten Erbakan, bunun karşılığında kendi isteklerini kabul ettirdiklerini açıkladı.

BATUR BİZDEN OY İSTEDİ

Erbakan, Batur'la aralarında geçen diyalogları şöyle anlattı: "Muhsin Batur bir gün parti merkezimize gelerek bizden oy istedi. 'Siz bana oy vermeseniz de ben kısaca yapmak istediklerimi size anlatmak istiyorum.' diyen Batur'a, 'Dur, bu kısaca olacak bir şey değil. Önce sen bizim isteklerimizi dinle!' dedik. 'Buyurun anlatın!' dedi. Biz de bunun bir toplantı halinde olmayacağını 2'şer saatten olmak üzere üç toplantı düzenlemek istediğimizi söyledik. Kabul etti. İlk günkü toplantıda İslam'ın zararlı bir din olmadığını, ikinci toplantıda İslam'ın faydalarını, üçüncü toplantıda ise İslamiyet olmadan olmayacağını anlattık. Bu toplantıların ardından Batur kalkıp şöyle dedi: 'Sayın Erbakan, öyle şeyler anlattınız ki siz oy verseniz de vermeseniz de seçildiğim takdirde bu anlattıklarınızı kendime ilke edineceğim."

OYLAR ŞİFRELİ KULLANILDI

Emekli orgeneralin, "Ecevit diyor ki MSP size oy vereceğini söylemesine rağmen vermiyor. Ben sizin oy verdiğinize inanıyorum. Ancak bunu onlara ispat edebilmem için bana bir ipucu verir misin?" dediğini aktaran Erbakan, Batur'a şu cevabı vermiş: "Oy pusulalarının başına bir adamınızı yerleştirin. Bizim oylarımızda senin isminin baş harfi hiç kullanılmayan bir şekilde eğik olarak yazılacaktır."

CHP KENDİ ADAYINA OY VERMEMİŞ

Erbakan böylece MSP'nin değil CHP'nin oy vermediğinin anlaşıldığını vurguladı. Bunun üzerine Batur'un Ecevit'e, "Hem aday gösteriyorsunuz hem de oy vermiyorsunuz." tepkisini gösterdiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*