Erbakan Yasası'ndan yararlandı

  • Giriş : 11.01.2007 / 00:00:00

80 yaşında ceza aldı, 5 aylık hapis cezasını evinde tamamlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ESKİŞEHİR'de karşılıksız çek vermek suçundan 5 ay hapis cezasına çarptırılan 80 yaşındaki Muhittin Tabanlı, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun'un özel infaz usullerini düzeneyen maddesinden yararlanıp yaşı dikkate alınarak cezasını evinde çekecek.

Uzun süre Eskişehir'in Çifteler ilçesi yakınlarında bir akaryakıt istasyonu işleten evli 2 çocuk babası Muhittin Tabanlı, birkaç yıl önce işyerini oğlu Doğan Tabanlı'ya bıraktı. Muhittin Tabanlı, oğlu Doğan Tabanlı'ın Akşehir'de oturan bir kişiye adının yazılı olan sahte çek verdiği gerekçesiyle hakkında Akşehir Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Yargılama sonunda baba Tabanlı'ya 5 ay hapis cezası verildi. Avukatları mahkeme heyetinden kamuoyunda `Erbakan Yasası' olarak adlandırılan `Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun'un özel infaz usullerini düzeneyen 110'uncu maddesi uyarınca müvekkilleri Muhittin Tabanlı'nın 5 aylık hapis cezasını evinde çekmesi talebinde bulundu. Mahkeme, Tabanlı'yı 80 yaşında olduğunu göz önünde bulundurarak hapis cezasını evinde çekmesine karar verdi.

Mahkemenin kararı üzerine Muhittin Tabanlı Eskişehir'in Alanönü Mahalesi Fethibey Sokak'taki evinde cezasının biteceği günü beklemeye başladı. Eşi, 75 yaşındaki Zübeyde Tabanlı ve diğer oğlu Seydi Tabanlı ile aynı evde kalan Muhittin dedenin avukatları, "Yaşlı olduğu için mahkeme talebimiz üzerine 5 aylık hapis cezasını evinde oturarak çekmesine karar verdi. 5 aylık hapis cezası evde tamamlanacağı için infaz indiriminden yararlanılmıyor. Muhittin dede 5 ay süresince deprem, yangın ve acil sağlık sorunları dışında evinden dışarı çıkmayacak" diye konuştu.

Eskişehir'de Cumhuriyet Başsavcılığı'na bağlı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü yetkilieri ile polisin Muhittin Tabanlı'yı evinde sürekli olarak kontrol ettikleri belirtildi.

Evinden dışarrı çıkmayan Muhittin Tabanlı, "Karşılıksız çeki oğlum başkalarına vermiş. Çekin üzerinde benim ismim yazdığı için de mahkemede ben yargılanıp ceza aldım. Yaşlı olduğum için bana verilen 5 aylık hapis cezasını evimde oturarak tamamlayacağım. Ben 13 yıl önce by-pass ameliyatı oldum. Cezaevinde yatmış olsaydım perişan olurdum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious