Erbakan'dan Demirel'e cevap

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 15:20:47

9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Aksiyon'a yaptığı açıklamalar geçen hafta boyunca Ankara'da yankılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran İslam Devrimi'nin yıldönümü sebebiyle 12 Şubat akşamı Ankara'da Sheraton otelde verilen resepsiyona katılan Erbakan; arkadaşımız İbrahim Doğan'ın takdim ettiği Aksiyon'u dikkatlice inceledi.

Gazetecilere, saçların ağarmasının insanın yetişmesi, olgunlaşması ve yeni şeyler öğrenmesi anlamına geldiğini ifade ederek, "Eğer Süleyman Bey'in çok şey öğrenmesine vesile olduysak seviniriz." dedi. Demirel'in "Millî Selamet Partisi'ni askerler kurdurttu." iddiası üzerine de "Hayır, öyle bir şey dememiştir. O söz yanlıştır." diye konuştu.

Aynı resepsiyondaki MGK eski Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç, "Demirel 28 Şubat sürecinde darbeyi Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın önlediğini söylüyor. Ne diyorsunuz?" sorusu üzerine "Demirel söylüyorsa doğrudur" dedi ve ardından "28 Şubat'ı bir daha yaşamayalım. Bir 28 Şubat sürecine gelecek ortam oluşturulmasını istemiyoruz. Çağdaş bir Türkiye istiyoruz. Çağdaşlıktan sapma olduğu zaman tabii ki 28 Şubatlar olur." diye ekledi.

Demirel kapağımız medyada da yankılandı. Vatan gazetesi; Demirel'in 28 Şubat açıklamalarını olduğu gibi alıntılayıp; "Orgeneral Karadayı istese darbe yapabilirdi" başlığı ile verdi. O dönemin milletvekillerinden gazeteci-yazar Nazlı Ilıcak, Takvim gazetesindeki 13 Şubat tarihli köşesinde, bu sözlerden darbe kanunen meşruymuş gibi bir anlam çıktığını yazdı. Ayrıca, Demirel'in darbeye girişmediği için Karadayı'yı övmesi de ona göre yanlıştı. Zaman gazetesi yazarlarından Mümtaz'er Türköne, Demirel'in açıklamalarında geçen 55 dosyaya dikkat çekerken; Mustafa Ünal ise "Artık hiç kuşkum yok, günahlarıyla sevaplarıyla 28 Şubat Demirel'in işi" diye yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious