Erbakan'ın, Sezer'in 'af teklifi'ni reddettiği ortaya çıktı

Erbakan'ın, Sezer'in 'af teklifi'ni reddettiği ortaya çıktı.11780
  • Giriş : 23.06.2008 / 12:03:00
  • Güncelleme : 23.06.2008 / 14:18:46

Sezer'in Necmettin Erbakan’a, “af” jestinde bulunduğu, ancak Erbakan’ın bu teklifi geri çevirdiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, “kayıp trilyon” davasından 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan ve bu cezasını “ev hapsi” uygulaması ile çeken eski Başbakan Necmettin Erbakan’a, “af” jestinde bulunduğu, ancak Erbakan’ın bu teklifi geri çevirdiği ortaya çıktı.

Akşam'ın haberine göre, cumhurbaşkanlığı görev süresi tamamlanmadan önce kurmayları aracılığı ile Erbakan’a ulaşan Sezer’in, “Bana bir dilekçe gönderirseniz sizi affetmeye hazırım” mesajı gönderdiği öğrenildi. Erbakan tarafından kabul edilmeyen “af” teklifi Hoca’nın avukatları tarafından da doğrulandı.

Erbakan’ın ilerleyen yaşı ve sağlık sorunlarını dikkate alan Sezer, cezanın evde infazının dahi uygun olmayacağını düşünerek, “Sizi affetmeye hazırım. Bir dilekçenin usulen tarafıma iletilmesi gerekiyor. Siz dilekçeyi gönderin, prosedürü tamamlayıp af yetkimi kullanayım” diye haber gönderdi. Ancak Erbakan, “Hukuki süreç henüz tam sonuçlanmadı” yanıtı verdi. Kulislere yansıyan bilgilere göre ise Erbakan, “Sezer tarafından affedilen biri” konumuna düşmemek için bu öneriyi geri çevirdi. Haberde, Erbakan'ın dilekçeyi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderdiği ancak henüz yanıt alamadığı öne sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious