Erbakan'ın affedilen cezası hukuksuzdu!

Erbakan'ın affedilen cezası hukuksuzdu!.18276
  • Giriş : 24.08.2008 / 18:19:00

Kutan, ''Erbakan'a ceza veren mahkeme kararının bize göre hukuk ve adaletle alakası yoktur'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kutan, partisince Kayseri'de düzenlenen genişletilmiş il divan toplantısı öncesi gazetecilerin kapatılan Refah Partisi'nin eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın ev hapsinin kaldırılması ile ilgili sorularını yanıtladı.

Erbakan'ın yargılandığı davada, mahkemenin 28 Şubat'ın ortaya getirdiği psikolojik hava içerisinde yapıldığını, konunun yeterince incelenmeden, ortaya sürülen delillerin delil olarak kabul edilmeden bir karar verildiğini ileri süren Kutan, şunları söyledi: ''Bu kararın bize göre hukukla ve adaletle alakası yoktur. Bunun neticesinde Erbakan Hocaya hapis cezası verilmiştir. Onun haricinde hazinenin alacak davası söz konusudur. Türk Ceza Kanunu'nda verilecek ceza 1 ila 2 yıldır. Fakat verilmiş olan ceza 2 yıldır. Bu arada, sanığın mahkemedeki durumu göz önünde bulundurularak ceza şiddetlendirilerek 2 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Eğer 2 yıl verilseydi, yasalarımıza göre para ödenerek bu ceza ertelenebilirdi. Ceza 2 yıldan fazla olduğu için erteleme olmadı. Neticede Sayın Cumhurbaşkanı, yasaların kendisine verdiği yetkiye istinaden mutat olan bir unsuru yerine getirdi. Türkiye'nin önemli bir hastanesi rapor hazırladı. O rapor İstanbul'da Adli Tıp Kurumu tarafından tasdik edildi. Ondan sonra yapılacak iş, normal olarak bunun imzalanmasıdır.''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Erbakan için kullandığı yetkinin, hastalıkları nedeniyle aynı durumda olan başkaları için niçin kullanmadığının sorulduğunu ifade eden Recai Kutan, Cumhurbaşkanı Gül'ün bu konuda önüne gelen herhangi bir evrak bulunmadığını açıkladığını, Cumhurbaşkanından af isteyenler varsa yapılacak işlemlerin belli olduğunu kaydetti.

Kutan, Şehir Tiyatrosunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada da 28 Şubat sürecini halkın önce iyi anlayamadığını, ancak Ergenekon Soruşturması ile birlikte olayların gerçek yüzünün ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

Şimdi herkesin Erbakan Hükümeti'ni hasretle aradığını savunan Saadet Partisi Genel Başkanı Kutan, şöyle devam etti: ''Şimdi herkes diyor ki 'Erbakan Hükümeti 2 yıl daha görevde kalsaydı Türkiye şimdi bambaşka bir Türkiye olurdu'. Milli görüşün önü böyle yüz kızartıcı bir iddia ile kesilmeseydi, mecliste 10 tane milli görüş milletvekili olsaydı, eli kanlı Şimon Perez TBMM'de konuşamazdı. Bütün partiler Peres'i ayakta alkışladı. O zaman mecliste buna karşı çıkacak bir erkek aradık, ama bulamadık. Erbakan Hocanın kıymetini bilmemiz lazım. Gittiğimiz Müslüman ülkelerde bize diyorlar ki 'Erbakan sadece sizin değil bizim de liderimizdir'.''

AK Parti ve CHP'nin birbirleri ile kavga ederek siyasi rant elde ettiklerini, dış politikada Türkiye'yi ilgilendiren ciddi tehlikeler yaşandığını, Türkiye'nin değerlerine sahip çıkılmadığını savunan Kutan, bu sorunların çözümünün kendilerinde bulunduğunu, 2009 yılında yapılacak yerel seçimlerin bunun için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*