Erbakan'a ret çıktı!

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın "beraat talebinin reddine'' ilişkin yerel mahkeme kararını onadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaldırılan Diyarbakır 1 No'lu DGM, Necmettin Erbakan'ı TCK'nın 312. maddesinin 2. fıkrasında düzenlenen ''halkı din ve ırk farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek'' suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırmış ve bu ceza Yargıtay'ca onanmıştı. Erbakan'ın bu cezasının infazı, 4616 Sayılı Şartla Salıverilme Yasası uyarınca ertelenmişti.

Necmettin Erbakan'ın avukatları, 4454 sayılı Basın ve Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Yasa uyarınca Diyarbakır 1 No'lu DGM'ye iadeyi muhakeme talebinde bulunmuşlardı.

Yerel mahkeme, bu yasa uyarınca, Erbakan'ın geçmiş hükümlülüğünün ''vaki olmamış sayılmasına'' dair talebi reddetmişti. Bu karar, temyiz edilince dosya Yargıtay'a gelmiş, 8. Ceza Dairesi 2004'te yerel mahkemenin kararını bozmuştu.

YENİ KARAR

Kaldırılan DGM yerine davaya bakan Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 4616 sayılı Şartla Salıverilme Yasası uyarınca Erbakan hakkındaki ''mahkumiyet hükmünün vaki olmamış sayılmasına, mahkumiyet hükmünün tüm sonuçları ile birlikte ortadan kaldırılmasına'' ve ''beraat isteminin reddine'' karar verdi.

Bu karar da Erbakan'ın avukatı tarafından ''müvekkilinin beraat etmesi gerektiği'' ileri sürülerek temyiz edilence dosya yeniden Yargıtay 8. Ceza Dairesi'ne geldi. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, oybirliğiyle yerel mahkeme kararını onadı. Kararda, ''Hükümlü hakkında daha önce verilen mahkumiyet hükmünün vaki olmamış sayılmasına, mahkumiyet hükmünün tüm sonuçları ile birlikte ortadan kaldırılmasına ve hükümlü vekilinin beraat talebinin reddine ilişkin karar usul ve yasaya uygundur'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious