Erbil'de zengin-yoksul ayrımı derinleşiyor

Erbil'de zengin-yoksul ayrımı derinleşiyor.21821
  • Giriş : 02.01.2008 / 13:53:00

Kuzey Irak'taki yönetimin başkenti Erbil'in neredeyse tüm sokaklarında inşaata rastlamak mümkün. Boş arazilere alışveriş merkezi ya da lüks siteler inşaa ediliyor. Milyon dolarlık yatırımlar iki ayrı Erbil doğuruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erbil'de bir yanda belli bir kesimin yaşadığı lüks hayat, diğer yanda ise günde 4 saat elektrikle yetinen yoksul mahalleler var.

Irak'ın en büyük şehirlerinden Erbil'in kaderi 2003 yılındaki işgalle birlikte değişti; Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi "başkent" olarak kabul ettiği Erbil için kesenin ağzını açtı.

Bugün kentteki tüm yollarda tadilat var; boş arazilere alışveriş merkezleri ya da lüks siteler kuruluyor.

Ancak gelişimin herkesi mutlu ettiği söylenemez. Yüksek sesle söylenmese de gelir dağılımındaki adaletsizlikten duyulan rahatsızlık gözle görülüyor.

En popüler meslek peşmergelik

Erbil ve çevresinde yaklaşık 2 milyon kişi yaşıyor. Resmi görevliler en fazla 300-400 dolar maaş alıyor.

Bölgede en popüler meslek peşmergelik. Peşmergelerin aldığı en yüksek maaş ise 500 dolar civarında. Bu ödemelerde de sık sık aksamalar yaşanıyor.

Kürdistan Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan ABD'li Denise Natali'ye göre, bu manzara bölgede Türkiye'nin askeri operasyonlarını bile gölgede bırakacak nitelikte...

Natali, "Sokaktaki insanlar Türkiye'nin ne yaptığını konuşmuyor. Herkes aynı şeyi konuşuyor; 'Neden gelirin çoğunu bazı insanlar alırken, bizim elektriğimiz yok?'. Sokakta konuşulan konu bu" diyor.

15 yıldır Erbil'de yaşayan Natali, bu sorunun önümüzdeki dönemde Kürt liderler Mesud Barzani ve Celal Talabani'ye yönelik eleştirilerin dozunu artıracağını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious