Erbil'de medya kenti kurulacak

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Irak’ın kuzeyindeki bölgesel hükümet ile bir Dubai firması, Erbil’de 400 milyon dolara mal olacak bir "medya kenti" inşa edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Reuters’ın haberine göre yerel yetkililer, "medya kenti" ile, şiddet olayları yüzünden Bağdat’taki bürolarını kapatan uluslararası televizyon kanallarının sakin Kürt bölgesine çekileceğini belirtiyor.

Bu çerçevede oluşturulan ve yüzde 60’ı bölge hükümetinin, yüzde 40’ı Dubaili TV ve sinema yapım firmasının olan Erbil Medya Kenti şirketinin başlangıç sermayesinin 40 milyon dolar olacağı kaydedildi.

Televizyon stüdyoları ile oteller, alışveriş merkezleri gibi unsurların bulunacağı kompleksin tüm kullanıcılara açık olacağı belirtiliyor. Projede, 120 kanal kapasiteli bir televizyon vericisi ve verici merkezi de yer alıyor.

Dubaili firmanın Iraklı yöneticisi Enver El Yasiri, kompleksi bir İngiliz firmasıyla birlikte Erbil’in güneyinde ve 2 yıl içinde inşa edeceklerini açıkladı.

Yasiri, bu girişimin uluslararası üniversiteleri, teknik okulları ve eğitim merkezlerini de bölgeye taşıyacak "internet" ve "bilgi" kentlerini de içerecek bir projenin ilk adımı olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious