Ercan Kartal'a ağırlaştırılmış müebbet

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

DHKP/C terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden Ercan Kartal ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DHKP/C terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden Ercan Kartal, Sabancı suikastı ile 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e suikast girişimi talimatını verdiği gerekçesiyle yargılandığı davada, ”Anayasa'nın tamamını veya bir kısmını bozmaya, TBMM'yi vazifesini yapmaktan mene teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Ercan Kartal katıldı. Davanın tutuksuz yargılanan sanığı Fadime Baştuğ ise gelmedi.
Kartal'ın avukatlarının, Anayasa'ya aykırılık iddialarını değerlendiren Mahkeme heyeti, bu konudaki talebin reddine karar verdi.
Duruşmada esas hakkındaki savunmalarını yapmaları istenen Kartal'ın avukatları, müvekkilleri ile cezaevinde rahat görüşme olanağı bulamadıkları gerekçesiyle savunma hazırlayamadıklarını ve savunma yapmayacaklarını söyledi.
Esas hakkındaki savunması sorulan Ercan Kartal ise el yazısıyla hazırladığı 7 sayfadan oluşan dilekçesini okudu.
Kartal, (F) tipi cezaevlerini eleştirerek, “bu konudaki direnişlerinin süreceğini” ifade etti.

KARAR

Verilen aranın ardından kararını açıklayan Mahkeme heyeti, tüm dosya kapsamı ile delil durumu dikkate alındığında, sanık Ercan Kartal'ın tüm eylemlerinin bir bütün halinde değerlendirildiğini kaydetti.
Kartal'ın, “eylemlerinin yasa dışı silahlı terör örgütü DHKP/C'nin amaçlarına uygun olarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın tamamını veya bir kısmını bozmaya, TBMM'yi vazifesini yapmaktan mene teşebbüs ettiğini” belirten Mahkeme heyeti, sanığı, lehine olan eski TCK'nın 146/1. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.
Mahkeme heyeti, davanın diğer sanığı Fadime Baştuğ'u da “yasa dışı terör örgütü üyesi olmak” suçundan, lehine olan yeni TCK'nın 314/2. maddesi uyarınca 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum etti.
Mahkeme heyeti, Özdemir Sabancı'nın oğlu Demir Sabancı'nın avukatı olarak Hasan Cihat Erbaşoğlu'nun davaya müdahil olduğunu hatırlatarak, avukatlık asgari ücret tarifesi gereğince 900 YTL avukatlık ücretinin sanık Ercan Kartal'dan tahsil edilerek, müdahil avukata ödenmesine hükmetti.
Kararın açıklanması sırasında slogan atmaya çalışan Ercan Kartal, duruşma salonundan çıkarıldı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e suikast girişimi talimatını verdiği gerekçesiyle yargılandığı davada beraat eden, ancak bu karar Yargıtay'ca bozulan Ercan Kartal , “Sabancı Suikastı Davası” dosyasının da birleştirildiği İstanbul 6 No'lu DGM'ce “Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek” suçundan müebbet ağır hapis cezasına çarptırılmıştı.
Kartal hakkındaki müebbet ağır hapis cezası, bir kez “kimlik bilgilerindeki eksiklik”, bir kez de “dosyada imza eksikliklerinin bulunduğu ve bazı eylemlerle ilgili yeterli inceleme yapılmadan davanın karara bağlandığı” gerekçesiyle Yargıtay'ca bozulmuştu.

Diğer sanık Fadime Baştuğ'a, “Kenan Evren'e suikast girişimi” davası kapsamında “yasa dışı örgüt üyesi olmak” suçundan verilen 15 yıllık ağır hapis cezası da yine Yargıtay'ca bozulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious