Erciş'te ‘baraj yıkılacak' korkusu

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Erciş İlçesi’nde yağmur ve havaların ısınması ile birlikte eriyen kar suları ile su debisi yükselen Koçköprü Barajı'ndan kapakların açılması nedeniyle Öreme deresi taştı, iki mahalleyi su bastı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Evleri sular altında kalan halk, barajın yıkılacağı korkusuyla tepelere kaçıştı. Yörede bir haftadır etkili olan yağışlar nedeniyle 9 köyde de 50 ev boşaltıldı, binlerce dönüm ekili arazi sular altında kalırken, birçok evde hasar oluştu. Erciş Kaymakamı Ferhat Kurtoğlu, oluşturulan kriz merkeziyle her türlü tedbiri aldıklarını belirterek, “Zilan Deresi’ndeki su debisinin yükselmesi ile birlikte tehlike oluşturacağını düşündüğümüz köylerdeki evleri boşalttık. Vatandaşlarımıza Kızılay çadırları dağıtıldı” dedi.

Van'ın Erciş İlçesi’nde etkili olan yağmur ve havaların ısınması ile birlikte dağlarda eriyen kar sularının Zilan Deresi’nin su debisini yükseltmesi yüzünden 9 köy ve 1 mahallede bir çok vatandaş evini boşaltmak zorunda kaldı. Bugün de etkili olan aşarı yağışlar yüzünden ilçeye 20 kilometre uzaklıkta bulunan Koçköprü Barajı’nın su seviyesinin aşırı derecede yükselmesine neden oldu. Yetkililer bunun üzerine baraj kapaklarını açıp su tahliyesi yapınca, yoğunluk nedeniyle Öreme Deresi taştı. Derenin geçtiği yaklaşık 8 bin nüfuslu Suluova ve Öreme mahallelerinde cadde ve sokaklar sular altında kalırken, bası evleri de su bastı.

Bu mahallelerde oturanlar, su sızıntısı yaşandığını zannettikleri barajın yıkılacağı endişesine kapılarak, evlerini boşaltıp güvenli buldukları yüksek tepelere akın etmeye başladı. Korku ve panik nedeniyle bayılan birçok kişi hastanelere kaldırıldı.

Yetkililerin uyarmasıyla yüzlerce aile evlerine döndü. 3 ev sular altında kalırken, Kaymakamlık su basan tehlike oluşturabilecek 5 evi tahliye etti.

Bir haftadır yağışların etkili olduğu Erciş İlçesi ve köylerinde binlerce dönüm ekili arazi sular altında kalırken, köylerdeki 20 evde hasar oluştu. Zilan Deresi kenarında bulunan Gergili, Taşkapı, Yalındam, Hasanabdal, Gözütok, Yukarı Işıklı, Derimevi, Mağara, Söğütlü ve Erciş’in Örene ve Suluova Mahallesi’nde toplam 50 ev boşaltıldı. Köprülerin sel suları yüzünden yıkılması sonucu Taşkapı ve Gergili köylerine ise karayolu ulaşımı sağlanamıyor.

KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU
Yağmur ve kar sularının yol açtığı tehlikeler nedeniyle Erciş Kaymakamlığı'nde kriz masası oluşturuldu. Kaymakam Ferhat Kurtoğlu, hafta başından beri aldıkları tedbirleri sürdürdüklerini söyledi. Kurtoğlu, Zilan Deresi’ndeki su debisinin yükselmesi ile birlikte tehlike oluşturacağını düşündükleri 9 köy ve 1 mahallede 50 evi tahliye ettiklerini, her türlü olumsuzluğa karşı sel tehlikesi bulunan bölgelerdeki vatandaşlara da 100 çadırın dağıtıldığını bildirdi. Kurtoğlu, köprüleri selden dolayı yıkılan ve karayolu ulaşımı sağlanamayan Taşkapı ve Gergili köylerine de helikopterle yardım ulaştırdıklarını söyledi.

Koçköprü Barajı’nın kapağının açılmasıyla Örene Mahallesi’nde su basan 3 ev ile tehlikeye karşı boşaltılan 5 ev sahibine gerekli yardımların yapılacağını belirten Kaymakam Kurtoğlu, “Su baskınlarına karşı vatandaşı sık sık uyarıyoruz. Koçköprü Barajı su seviyesinin aşırı yükselmesi yüzünden 1 haftadan beridir tahliye işlemi yapılıyordu. Ancak bugün daha fazla su tahliyesi yapıldı. Hafta başından buyana aldığımız tedbirleri sürdürüyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious