Erciş'te gerilim engellendi

Erciş'te gerilim engellendi.7340
  • Giriş : 10.03.2008 / 16:09:00

Van'ın Erciş ilçesinde Kadınlar Günü programından sonra çıkan olayları protesto amacıyla DTP tarafından düzenlenen basın açıklaması mitinge dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Emniyet yürüyüş için izin vermezken, DEP eski Milletvekili Selim Sadak yaptığı konuşmada, Kürt sorununun çözülmesi için Abdullah Öcalan'ın perspektiflerinin gözününde bulundurulmasını istedi.

Erciş'te DTP'nin 5 Mart'ta düzenlediği Kadınlar Şöleni'nde bir grubun polise taşla saldırması üzerine çıkan olaylarda Mehmet Deniz'in hayatını kaybetmesini kınamak için ilçe parti binasında bir araya gelen DTP'liler, olayların meydana geldiği yere gidip karanfil bırakıp basın açıklaması yapmak istedi. Parti binasında DTP Van Milletvekili Özdal Üçer, DEP Şırnak Eski Milletvekili Selim Sadak, DTP İl Başkanı Abdurrahman Doğar, Yüksekova Belediye Başkanı Mehmet Salih Yıldız, Şemdinli Belediye Başkanı Hurşit Tekin, parti il ve ilçe yöneticileri ve kalabalık bir grup Kışla Caddesi'ne gelince, çevik kuvvet önlerini keserek yürümelerine izin vermedi. Bir anda sinirler gerilince araya parti yöneticileri girdi. İl Emniyet Müdür Yardımcısı Önder Okşan, Özdal Üçer, Selim Sadak ve Abdurrahman Doğar ile görüşerek grubun kalabalık olarak yürümelerine izin vermeyeceklerini belirterek, 20 bir kişilik grubun istedikleri yere karanfil bıraktıktan sonra dönüp bulundukları yerde basın açıklaması yapabileceklerini söyledi.

DPT Miletvekili Özdal Üçer ile Emniyet Müdür Yardımcısı arasında yaşanan ikna çabaları sonucunda kendi aralarında görüşen DTP'liler ilerlemekten vazgeçerek bulundukları Kışla Caddesi'nde basın açıklaması yaparak dağılma kararı aldı. Emniyetin çevik kuvvetle aldığı kordon geri çekilerek içerde partinin görevlendirdiği ve kollarına bandaj vurulan gençlerle polisin önünde bu kez DTP kordon oluşturdu. Parti yöneticileri kalabalığın sakin olması için anons yaparken, okunan basın açıklaması sırasında kalabalık, terör örgütü ve ele başı Adullah Öcalan lehine, hükümet ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine, 'Biji Serok Apo', 'PKK halktır, halk burada', "Erdoğan şaşırma bizi dağa taşırma', 'katil Erdoğan', 'Münafık Erdoğan', 'Erciş Faşizme mezar olacak' şeklinde sloganlar attı.

Burada konuşmasına Kürtçe olarak başlayan DEP eski Milletvekili Selim Sadak, ölen Mehmet Deniz'i 'Demokrasi Şehidi' olarak tanımladı. Başbakan Erdoğan'ın 2005'te Diyarbakır'da yaptığı konuşmada 'Kürt sorunu benim sorunumdur' demesine rağmen Ankara'da bu söylemini inkar ettiğini savunan Sadak, "Başbakan 15 Mart'ta Siirt ve Batman'a gelecekmiş. Niye gelecek acaba? Yine gelip ne söz verecek? Siirt'e akrabaların var diyerek geleceksin, ben de Siirtliyim gelme. Senin akrabalığını istemiyoruz. Her gün Siirt'e, Yozgat'a, Zonguldak'a ve Çanakkale'ye cenazeler gelecekse ve her gün Mehmet Denizler çarşı ortasında katledilecekse Siirt'e gelmeni istemiyoruz." dedi.

SADAK, KÜRT SORUNUN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA TERÖRİSTBAŞI ÖCALAN'IN PERSPEKTİFLERİNİ GÖSTERDİ

Sadak, Kürt sorunun çözümü için Abdullah Öcalan'ın perspektiflerini göstererek bunu büyük acılara tanık olmuş 32 yıllık siyasetçi olarak söylediğini savundu.

Sadak, Erdoğan'a seslenerek, "Sen ne istiyorsun Türkiye'nin bütünlüğü içerisinde ve Kürt sorunu çözmek mi istiyorsun. 'Sayın Öcalan'ın perspektiflerini değerlendirmeye alınmalıdır. Ama bu cesaretin başbakanda olduğuna kuşkum vardır. Bu Türkiye henüz cesur siyasetçiler çıkmamış. Turgut Özal'ın yerini tutacak cesur bir siyasetçi çıkmamış. Bu yüzden ben sizi üzmek istemiyorum ama Erdoğan'dan ümidim yok." şeklinde konuştu.

ÜÇER: "VALİ VE KAYMAKAM GÖREVDEN ALINMAZSA ONLARI MUHATAP ALMAYACAĞIM"

DTP Van Milletvekili Özdal Üçer ise konuşmasını tamamen Kürtçe yaptı. Üçer, Erciş'te 5 Mart'ta yaşanan olaylardan sonra valiye ulaşamamasından yakınarak kaymakamın çaycısının kendisi ile muhatap olduğunu ileri sürdü. İçişleri bakanına toplantısı var gerekçesiyle ulaşamadığını dile getiren Üçer, vali ve kaymakamın görevden alınması gerektiğini savundu. Üçer, "Vali ve kaymakam görevden alınmayana kadar bir parlamenter olarak onları muhatap almayacağım." dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra DTP İl Başkanı Abdurrahman Doğar, kalabalığı Mehmet Deniz anısına bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşundan sonra emniyeti protesto etmek amacıyla bu kez bir dakikalık oturma eyleminin ardında grup Selim Sadak'ın uyarıları ile dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious