Erciyes, atık toplayanlara kaldı

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Erciyes Zafer Kurultayı'nın ardından geriye pet şişe, kağıt ve gıda atıkları kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Merkezi ve Kayseri İl Teşkilatı'nın koordineli olarak organize ettiği ve her yıl Türk Milleti'nin zafer ayı olarak bilinen Ağustos ayının ilk haftasında gerçekleştirilen Erciyes Zafer Kurultayı'nın ardından geriye pet şişe, kağıt ve gıda atıkları kaldı.
Türkiye'nin dört bir tarafından gelen ve yaklaşık bir aydır hem partilerine destek vermek, hem de yayla havası solumak için Erciyes'in Tekir Yaylası'na çıkan vatandaşlar 16. Erciyes Zafer Kurultayı'nın sona ermesi ile birlikte alanı da terk etmeye başladı.

Partililerin kurultay alanını terk etmesi ile birlikte atık toplayarak geçimini sağlayan vatandaşlar da geriye kalanları toplamak üzere alana akın etti. Yaklaşık 20 gündür kağıt, pet şişe, teneke, demir, naylon gibi atık maddeleri toplayan vatandaşlar, her yıl kurultay tarihinden 2 hafta önce alana geldiklerini ve kurultay bittikten bir hafta sonrasına kadar daha atık topladıklarını belirtiyor.

Tekir Yaylası'nda cam ve pet şişe, kağıt, naylon, demir, teneke gibi atıkları topladıkları belirten Şaban Güneysu, her yıl kurultay öncesi ve sonrası Erciyes'e gelerek bu atıkları topladığını ifade ediyor.

Erciyes'ten normalde bir yıl boyunca topladığı atıkları sadece kurultay zamanında toplama imkanı bulduğunu kaydeden Güneysu, "Pasta büyük olunca bu yıl atık toplamak için gelenlerin sayısı arttı. Geçtiğimiz yıllarda hem kurultaya katılım çok daha fazla olur daha fazla atık toplardık, hem de bu kadar fazla atık toplayan insan olmazdı. Şuan da alanda atık toplayan 20 ayrı grup var. Herkes günlük 100 kiloya yakın atık topluyor." dedi.

Alanda en fazla cam ve pet şişenin olduğuna dikkat çeken Güneysu, tüm atık maddelerin toplamının 50 tonu bulduğunu söyledi.

İl teşkilatı yetkililerinden izin alarak atık topladıklarını bildiren Güneysu, bu işten ekmek parası kazandıklarını ve kendileri için atılan en ufak çöpün dahi maddi değeri olduğunu açıkladı.

MHP İl Başkanı Ömer Faruk Murat, kurultay alanında bir hafta boyunca sürecek olan temizlik çalışmalarının yapılacağını belirterek, atık toplayarak geçimini sağlayan insanların kendilerinden izin alıp işlerine yarayan maddeleri almak istediklerini söyledi.

Şuanda atık toplayan insanların alanda olduğunu bildiren Murat, teşkilat olarak temizlik çalışmalarına başlayacaklarını ve kısa bir süre sonra Tekir Yaylası'nı eski haline getireceklerini bildirdi.

Çöp kamyonlarını belediyelerden aldıklarını toplama işini ise teşkilat görevlilerinin yaptığını aktaran Murat, "Erciyes'i aldığımızdan daha temiz bir halde bırakacağız" dedi.

Kurultay alanından 80 kamyona yakın atık çıktığını kaydeden Murat, atık toplayıcıların bu atıkları değerlendirdiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious