Erciyes, UEFA'ya nasıl gider?

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00

Kupada finale yükselen Erciyespor, henüz UEFA Kupası'na katılmayı garantilemiş değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kayseri ekibinin, UEFA Kupası'na katılması için, finalde ya kazanması gerekiyor, ya da finalist takımın Şampiyonlar Ligi'ne katılması gerekiyor. Erciyes'in final oynadığı takım hem kupayı alır, hem de ligi üçüncü sırada bitirirse, Kayseri ekibi UEFA Kupası'na gidemez. Bu durumda, ligi dördüncü sırada bitiren takım UEFA Kupası'na katılma hakkı elde eder.

Daha açıkçası şöyle: Farzedelim ki, Erciyesspor, F.Bahçe ile kupa finalini oynadı. Kupayı kazanırsa UEFA Kupası'na katılma hakkı kazanacak. Kaybederse, F.Bahçe'nin durumuna bakılacak. Sarı-Lacivertli takım Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkını elde ederse, Erciyesspor UEFA Kupası'na katılabilecek.

Veya Erciyespor'un finaldeki rakibi Beşiktaş olursa. Yine aynı durum sözkonusu. UEFA'ya gitmesi öncelikle kupayı alması gerekiyor. Kaybetmesi halinde UEFA'ya gitmesi için Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ne katılması gerekiyor.

Bu halller dışında durum ne olur? Erciyes finalde kaybeder, kupayı alan takım ligi üçüncü sırada bitirirse, Kayseri ekibinin Avrupa hayalleri biter. Bu durumda UEFA Kupası'na ligi 4. sırada bitiren takım gider. Çünkü, böyle bir durumda hem kupayı alan takımın hem de kupada final oynayan takımın UEFA Kupası'na gitmesi diye bir söz konusu olamıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious