Erciyes'te tatil hareketliliği

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Son günlerde etkili olan kar yağışıyla birlikte kayak sezonun açıldığı Erciyes'te, turizm hareketliliği arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

­Hafta sonu ve okulların yarıyıl tatili birleşince Erciyes yılın en hareketli gününü yaşadı.
Toz karıyla ünlü Erciyes Kayak Merkezi'nde hafta boyunca etkili olan kar yağışı hem tatilcileri, hem de turizmcileri sevindirdi. Hafta başına kadar kar yetersizliği nedeniyle kayak imkanı sunulamayan merkezde son günlerde yağan karın etkisiyle kayak için elverişli ortam oluştu. Yağışlarla birlikte kayak sezonu açılan Erciyes'te Cumartesi ve Pazar günleri hareketli geçti. Eğitimdeki yarıyıl tatiline iş hayatının hafta sonu tatili de eklenince tatilciler Erciyes'e koştu. Tatili fırsat bilen çocuklar ve aileler, tatilin keyfini rakımı 2 bin ile 3 bin metre arasında değişen pistlerde kayak yaparak geçirdi.

Erciyes'i tercih edenler sadece kayakseverlerle sınırlı kalmadı. Piknikçiler de hafta sonu tatili için kayak merkezlerinin bulunduğu Tekir yaylasına geldi.

Öte yandan Erciyes'e düşen kara en fazla sevinenler turizmciler oldu. 2001 yılından sonra en kötü sezonu yaşayan kış turizmcileri, son yağışlarla birlikte otellerde doluluk oranı yüzde 80'lere ulaştı. Kurban Bayramı ve yılbaşı tatilinde yeteri kadar rezervasyon alamayan konaklama tesisleri, açığı bu şekilde telafi etmeyi planlıyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kayakevi yetkilileri, en iyi sezonu 1991 kışında geçiren Erciyes Kayak Merkezi'nin en kötü sezonunun ise 2001 kışı olduğunu belirttiler. Kayak merkezinde 1991 yılında 126 gün kayak yapıldığını belirten yetkililer, 2001 sezonunda ise 20 gün kayak yapılabildiğini, bu yılın da 2001'den sonra en kötü kayak sezonlarından birinin yaşandığını bildirdi.

Kayak sezonunun açılışına sevinenlerden Kayseri Turizm İşletmecileri Derneği (KAYTİD) Başkanı Mehmet Özmen ise kayak sezonunu geç de olsa açmanın sevincini yaşadıklarını söyledi. Özmen, bundan sonra günübirlik ziyaretçileri en iyi şekilde ağırlamaya çalışacaklarını belirtti. Kurban bayramı ve yılbaşı tatillerini bu yıl değerlendiremediklerini belirten Özmen, eğitimde yarıyıl ve iş hayatında ise hafta sonu tatili nedeniyle kayak merkezinde hareketli günler yaşadığını ifade eden Özmen, şunları söyledi: ''Kayakseverler sabırsızlıkla Erciyes'e kar yağmasını bekliyordu. Çocuklarıyla birlikte güzel bir hafta sonu geçirip şehir hayatının stresinden uzak kalmak isteyen aileler, Erciyes'i tercih ediyor. Kızağa yapışmayan toz karıyla kayakseverlerin gözdesi olan Erciyes, eşsiz yayla havasıyla piknikçilere ve dağcılara farklı zevkleri tatma imkanı sunuyor. Kayak öğrenme ve yapmaya en elverişli düzgün piste sahiptir Kayak öğrenmek isteyenler veya kayma zevkini kızaklarla yaşamak isteyenler de burada güzel vakit geçirebiliyorlar. Kar geç yağdı, ancak bundan sonra sezonu en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Erciyes Kayak Merkezi, Uludağ ve Kartalkaya ile kıyaslandığında daha mütevazı olanaklara sahip olsa da, çok daha ekonomik bir seçenek. Her seviyeye uygun geniş pist seçenekleri ve konforlu tesisleriyle kayak tutkunlarının yeni gözdesi olan Erciyes Dağı'nda, Kapadokya'nın eşsiz kıvrımlarını kuşbakışı izleme şansınız da var. Ayrıca kayak merkezi; kayak turları, snow-board, summer skiing ve heli-skiing için oldukça elverişlidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious