Erdemir mühendisleri mitinge çağrılmıştı!

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Erdemir mühendislerini mitinge davet eden dernekten açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nda (Erdemir) çalışan mühendisleri mitinge davet eden Erdemir Mühendisler Derneği Başkanı Hikmet Muti, “Demokratik bir kitle örgütü olarak ülkenin tüm sorunları konusunda bağımsız fikir üretmek hakkımız bulunmaktadır. Bu fikirleri üretirken kimseden icazet almak zorunluluğumuz bulunmamaktadır.” dedi.

Erdemir Mühendisler Derneği Başkanı Hikmet Muti ve yönetim kurulu üyeleri, YÖK ve bazı üniversite rektörlerinin desteklediği Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) 14 Nisan’daki ‘Cumhuriyet Mitingi’yle ilgili basın toplantısı düzenledi. Fabrikada çalışan 568 üyesine e-mail’le mitinge davet eden Erdemir Mühendisler Derneği Başkanı Muti, mitinge davetleriyle ilgili ulusal basında çıkan haberlerin taraflı olduğunu ileri sürdü. Muti, Erdemir’de çalışan ve derneklerinin üyesi olmayı tercih eden mühendislerden oluşan bir tüzel kişilik olmasının ötesinde OYAK-Erdemir ile organik bağları bulunmayan bir sivil toplum kuruluşu olduklarını anlattı. Faaliyetlerini tüzükleri çerçevesinde sürdürdüklerini ifade eden Muti, şöyle konuştu: “ Erdemir Mühendisler Derneği bağımsız tüzel bir kişiliktir. Bunun Erdemir ve Oyak’ın kurumsal kimliği ve üretimi ile karıştırılmaması gerekmektedir. Dernek olarak yasalar çevresinde ve üye talepleri doğrultusunda demokratik bir kitle örgütü olarak ülkenin tüm sorunları konusunda bağımsız fikir üretmek hakkımız bulunmaktadır. Bu fikirleri üretirken kimseden icazet almak zorunluluğumuz bulunmamaktadır. Faaliyetlerimiz aktüel siyasi amaç ve kimseye hizmet gayesi taşımamaktadır.”

Muti, üyelerinden gelen talep doğrultusunda miting için ulaşım mikanı sağlama yönünde karar aldıklarını ve bunu da üyelerine duyurduklarını kaydetti.

Mühendisler Derneği Başkanı Hikmet Muti, gönderilen e-mail’lerin bir baskı unsuru oluşturacak nitelikte olmadığının altını çizerek, “Ayrıca Erdemir yönetiminin bu mitinge katılım yönünde hiçbir talebi ve beyanı olmadı.” dedi. Muti, üyeleri arasında mitinge katılmak istemeyenlerin de olacağını belirterek, şöyle dedi: “Yaptığımız bu duyuru katılım için bir baskı olarak algılamak veya yorumlamak hele de Erdemir ve Oyak adına yapılıyormuş gibi lanse etmek politik bir yaklaşımdır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious