Erdil, ay sonunda AİHM'ye gidiyor

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral İlhami Erdil'in avukatı Dinçer Eskiyerli, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bu ay sonu başvuracaklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından, ''haksız mal edinme'' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral İlhami Erdil'in avukatı Dinçer Eskiyerli, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) Ocak ayının sonunda başvuracaklarını bildirdi. Eskiyerli, konuya ilişkin AİHM'e gönderecekleri başvuru dilekçesini henüz hazırlamadıklarını, Ocak ayının 3. ve 4. haftasında dilekçenin hazırlanacağını, ayın son günlerinde de başvurunun kesin olarak yapılacağını söyledi. Başvurunun içeriğinin de henüz netleşmediğini ifade eden Eskiyerli, ilk taleplerinin, Erdil'in ''itibarının iadesi'' olacağını, maddi ve manevi tazminat istemi konusunda ise daha karar verilmediğini kaydetti.

ASKERİ MAHKEMENİN KARARI

Genelkurmay Askeri Mahkemesi, Erdil'i, 3628 sayılı Kanun'un 13. maddesinde tanımlanan ''haksız mal edinme'' suçuna öngörülen cezanın alt sınırı olan 3 yıl hapse mahkum etmişti. Eski Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 59. maddesine göre Erdil'in cezası, 6'da 1 oranında indirilerek 2 yıl 6 ay olarak belirlenmişti. 3628 sayılı Kanun'un 14. maddesi uyarınca 2 dubleks dairenin zor alımına ve Erdil'in, ceza süresi kadar kamu haklarından yoksun bırakılmasına karar verilmişti. Erdil, Askeri Ceza Kanunu'nun (ACK) 30. maddesinin (a) bendine göre de TSK'dan çıkarılmıştı. Kararın temyiz incelemesini yapan Askeri Yargıtay 1. Dairesi, Erdil'e ''haksız mal edinme' suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasını ilişkin hükmü onamıştı. Askeri Yargıtay Başsavcılığının bu suçtan sanığın sivil mahkemede yargılanması yönündeki görüşüyle yaptığı itiraz da Askeri Yargıtay Daireleri Kurulunca reddedilmişti. Askeri Yargıtay 1. Dairesi, Genelkurmay Askeri Mahkemesinin beraat kararını verdiği 2 eylem nedeniyle verilen beraat kararlarını esastan bozmuş, diğer eylem nedeniyle ''görevi kötüye kullanma'' suçundan verilen beraat kararını ise onamıştı. Genelkurmay Askeri Mahkemesi, Askeri Yargıtay 1. Dairesinin beraat kararlarını bozma ilamından sonra yaptığı duruşmada, Erdil hakkında 2 eylemden dolayı ''görevi kötüyü kullanma'' suçundan verilen beraat kararında direnmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious