Erdoğan, 14 fabrika açtı

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 4 yıl önce yüzde 10 olan işsizliği yüzde 8.8'e indirdiklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sosyal kurumların varlığı ile işsizliğin sıkıntılarını en aza indireceklerini ifade eden Erdoğan, Türkiye'de yatırımların durmadığını, yeni yatırımların yapıldığını ve fabrikaların açıldığını vurguladı.
Balıkesir'e açılış törenlerine katılmak için gelen Başbakan Erdoğan, Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyete geçen 14 fabrikanın açılışını yaptı. Açılışa Erdoğan ile birlikte Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, TOKİ Genel Müdürü Erdoğan Bayraktar, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, milletvekilleri ve işadamları katıldı.

Yatırım tutarı 270 milyon doları bulan fabrikaların işsizliği azaltacağını dile getiren Başbakan, Türkiye'nin milletle birlikte zenginleşmesini, insanlarla kalkınmasını istediklerini aktardı. Çalışmalarına ilkg ünkü aşk ve şevkle yürüttüklerine değinen Erdoğan, milli geliri 2 bin dolarlı rakamlardan 5 bin dolara yükselttiklerini ve hedeflerinin 10 bin dolar olduğunu kaydetti. Bu hayalleri gerçeğe dönüştüreceklerini anlatan Başbakan Erdoğan, hayallerle birlikte nisbette artacağını söyledi.

"'Yatırımlar durdu.' diyenlere en güzel cevap Balıkesir'de veriliyor." diyen Erdoğan, yatırımların sadece batıda değil doğuda da devam ettiğini bildirdi. Erdoğan, 2002'de 46 milyar dolar olan yatırım tutarının 2005'te 95 milyar dolara ve özel yatırımların da 76 milyar dolara yükseldiğini belirterek, bu artan yatırımların istihdam, iş ve aş olduğunu söyledi. İşsizliğin gelişmiş ülkelerde bile olduğunu bunu sosyal kurumları faaliyete geçirerek çözmeye çalıştıklarını anlatan Erdoğan, Bunu Türkiye'de de gerçekleştirmek istediklerini anlattı. Erdoğan, 2002'de yüzde 10 olan işsizlik oranlarının şuanda yüzde 8.87e indiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious