Erdoğan, 468. Mesir Festivali'nde

Erdoğan, 468. Mesir Festivali'nde.10744
  • Giriş : 23.03.2008 / 23:06:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 16:05:51

Erdoğan, Bülent Arınç ve eşi ile birlikte halka mesir macunu dağıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Öğle namazından sonra başlayan tören, etkinliğe katılan ünlü isimlerin anons edilmesi ve Osmanlı zamanında Manisa'ya yolu düşmüş ünlü isimlerin kendilerini anlatmalarıyla başladı. Daha sonra temsili Hafsa Sultan, mesir macunu berat ve ruhsatını temsili Merkez Efendi'ye verdi. Temsili Merkez Efendi, mesirin hastalara şifa, ülkeye birlik ve beraberlik getirmesi için dua etti. Duanın ardından Başbakan Erdoğan, eşi, Bülent Arınç ve temsili Merkez Efendi dakikalarca halka mesir saçtı. Kadın ve erkek binlerce vatandaş mesir kapmak için birbirleriyle yarıştı. Bazı vatandaşlar tersine çevirdiği şemsiyelerle daha fazla mesir almaya çalıştı. Mesir kapma yarışı sırasında bazı insanlar zor anlar yaşadı.

MESİR'İN TARİHÇESİ

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan Manisa'da hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan sultanın yaptırdığı Sultan Camii Medresesi'nin başına getirilen Merkez Efendi, bitki ve baharat karışımından oluşan bir macun hazırlar. 41 çeşit baharatla karıştırılarak hazırlanan bu macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan, hastalara bu macunun verilmesini ister. Hafsa Sultan, halktan gelen isteğin artması üzerine kağıtlara sardırılan macunun, Sultan Camii'nin kubbe ve minarelerinden saçılmasını buyurur. Halk, her yıl 21 Martta Sultan Camii önünde toplanır ve böylece Manisa Mesir Şenlikleri doğmuş olur.

41 ÇEŞİT BAHARAT

Hoş ve lezzetli kokusu olan mesir macunu, halk arasında iştah açıcı, kan dolaşımını düzenleyici, yorgunluğu giderici, hormonları çalıştırıcı özellikleriyle talep gördü. Mesir macununun yapımında anason, meyan balı, çivit, çöp çimi, çörekotu, darı, galanga, hardal, havlıcan, Hindistan cevizi, Hindistan çiçeği, hıyarşembe, kakule, karabiber, karanfil, kimyon, kişniş, zaferan, meyan balı, kebabe, karahalil, limon tuzu, udülkahır, iksir şekeri, topalak kökü, mürrüsafi, portakal çiçeği, portakal kabuğu, ravent, raziyane, safran, sakız, kara halile, sarı halile, sinameki, tarçın, topalak, vanilya, zencefil, zerdeçöp ve günbalı kullanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious