Erdoğan, ABD'de torunu Ömer Tayyip ile hasret giderdi

Erdoğan, ABD'de torunu Ömer Tayyip ile hasret giderdi.11164
  • Giriş : 21.09.2007 / 17:40:00

Erdoğan, yeni doğan ikinci torunu Ömer Tayyip’i Beyaz Saray'a komşu otelde gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, yeni doğan ikinci torunu Ömer Tayyip’i görmek için eşi Emine Erdoğan ve küçük kızı Sümeyye ile birlikte Başbakanlığa ait “Ana” uçağıyla dün sabah Washington’a vardı. Erdoğan, küçük oğlu Necmettin Bilal ve gelini Reyyan Erdoğan’dan olan torunu ile Beyaz Saray’ın hemen yakınındaki, Washington’un en lüks ve pahalı otellerinden Willard Oteli’nde buluştu.

Başbakan Tayyip Erdoğan, yeni doğan ikinci torunu Ömer Tayyip’i görmek için eşi Emine Erdoğan ve küçük kızı Sümeyye ile birlikte Türkiye saati ile dün sabah 07.00'de Washington’a geldi.

HEYETİ NEW YORK’TA BIRAKTI

Erdoğan, New York’ta pazartesi günü başlayacak BM Genel Kurulu öncesindeki üç günlük Washington ziyaretini Başbakanlığa ait “Ana” uçağı ile yaptı. Dün önce New York’a inen Erdoğan, aralarında Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’in de bulunduğu resmi heyetini burada bıraktıktan sonra Washington’a geçti.

EN KORUNAKLI HAVA ALANINA İNDİ

Erdoğanları taşıyan Airbus 320 tipi “Ana” uçağı, Washington’a gelişinde, ABD Başkanı George W. Bush’un da seyahatlerinde kullandığı ABD’nin en korunaklı havaalanı, Andrews Askeri Hava Üssü’ne indi. Uçak güvenlik amacıyla gezi boyunca burada tutuldu.

GAZETECİLER DE YAKLAŞTIRILMADI

FBI, Erdoğan’ların kaldığı otelin çevresinde de geniş önlem aldı. Erdoğan’ın önceki ziyaretlerinin aksine bu kez gazetecilerin de otele yaklaştırılmamaları dikkat çekti. FBI ve polis, Erdoğan’ların otele girişinden sonra da gazetecileri otele almadı.

AMERİKALILAR DA MERAK ETTİ

Erdoğan’ın, gece yarısı olmasına karşın siren sesleri eşliğinde otele gelen çok sayıda polis aracının eşlik ettiği etkileyici konvoyu, kent sakinlerinin de dikkatini çekti. Konvoyun geçişini meraklı gözlerle izleyen birçok Amerikalı, otelin önünde bekleyen Türk gazetecilere, "Kim geliyor?" diye sordular.

BEYAZ SARAY’A KOMŞU OTELDE

Erdoğan, küçük oğlu Necmettin Bilal ve gelini Reyyan Erdoğan’dan olan torunu ile Beyaz Saray’ın hemen yakınındaki, Washington’un en lüks ve pahalı otellerinden Willard Oteli’nde buluştu.

TORUNUYLA SÜİTTE KALDI

Washington’u önceki ziyaretlerinde de aynı oteli kullanan Erdoğan’lar için otelin suiti kiralandı. Erdoğan, eşi, çocukları ve torunu ile birlikte bu otelde kalacak. Torun Ömer Tayyip’in doğumundan bu yana Washington’da bulunan gelin Reyyan’ın annesi Reyhan Uzuner de Erdoğanlar ile birlikte aynı otelde kalıyor.

GENİŞ GÜVENLİK

Yaklaşık 16 saat süren yolculuktan sonra önceki gece yarısı (TSİ 07.00) Washington’a ulaşan Erdoğan için FBI geniş güvenlik önlemleri aldı. Havaalanından otele gelişlerinde Erdoğan’ların konvoyuna, motosiklet ve otomobilli çok sayıda polis aracı eşlik etti.

BEYAZ SARAY RANDEVUSU KASIM’DA

Erdoğan’ın, BM Genel Kurulu’na katılmak ve torununu ziyaret etmek amacıyla çıktığı ABD gezisi öncesinde Başkan Bush ile Beyaz Saray’da görüşme konusunda randevu talebinde bulunulmuştu. Ancak Erdoğan’a Beyaz Saray randevusu bu ziyareti için yerine ileriki bir tarih için verildi. Başbakanlık çevrelerinden, bu randevunun tarihine ilişkin Kasım ayı işaret edildi. Bu randevu gerçekleştiğinde Erdoğan, iki ay sonra ikinci kez ABD’ye gelecek.

PAZARTESİ GÜNÜ NEW YORK’TA

Erdoğan, yarın akşam New York’a geçerek, BM Genel Kurulu’na katılacak, 30’a yakın dünya lideriyle görüşmelerde bulunacak. BM Genel Kurulu’na da hitap edecek olan Erdoğan, Bush’un liderler onuruna vereceği resepsiyona da katılacak.

Erdoğan New York’da, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile de bir araya gelecek. Eski ABD Başkanı Bill Clinton ve eşi ile Fethullah Gülen cemaatine yakınlıklarıyla tanınan Türk Kültür Merkezi’nin vereceği iftar yemeğinde biraraya gelecek olan Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, BM’deki “İklim Değişikliği” paneline katılacak liderler onuruna vereceği resepsiyon ve sabah kahvaltılarına da eşi Emine Erdoğan ile birlikte katılacak. Emine Erdoğan, New York’ta önemli bazı dünya liderlerinin eşlerini ağırlayacak ABD Başkanı Bush’un eşi Laura Bush’un bu davetinde de yer alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious