Erdoğan, ABD'ye gidiyor

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Batı ile İslam dünyasını yakınlaştırmayı amaçlayan “Medeniyetler İttifakı Uygulama Süreci” ile ilgili toplantıya katılmak üzere 18 Aralık'ta New York’a gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

New York’ta Pazartesi günü yapılacak “Medeniyetler İttifakı” girişiminin diğer sponsoru olan İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile projeyi benimseyen ve yürüten BM Genel Sekreteri Kofi Annan da bulunacak. Toplantıda ayrıca yakında BM Genel Sekreterliğini Annan’dan devre alacak Ki Moon da yer alacak.

Kasım ayının ortasında Erdoğan, Zapatero ve Annan’ın katılımıyla İstanbul’da düzenlenen toplantıda “Medeniyetler İttifakı” çerçevesinde oluşturulan Yüksek Düzeyli Grubunca Annan’a sunulan rapordaki tavsiyelerin hayata geçilmesi aşamasına gelindi. Bu açıdan New York toplantısının büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

Batı ile İslam arasındaki işbirliği ve karşılıklı anlayışın pekiştirilmesini amaçlayan “Medeniyetler İttifakı” projesi ilk kez İspanya Başbakanı Zapatero’nun 2004 yılında BM’de yaptığı konuşmada ortaya atmıştı. Bunun ardından Zapatero bu projeyi gerçekleştirmek için bir Müslüman ortağı arayışına girdi. En uygun ortak olarak da hem Müslüman, hem de laik olan Türkiye seçildi.

Başbakan Erdoğan’ın Madrid’in önerisini kabul ettikten sonra girişimi, Kofi Annan’ın himayesinin altına aldı. Annan aralarında İran eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ve Nobel Barış Ödüllü Piskopos Desmond Tutu’nun da bulunduğu 18 şahsiyetten oluşan Yüksek Düzeyli bir Çalışma Grubunu oluşturdu. Grubun eş başkanları olarak da Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve UNESCO eski Genel Sekreteri İspanyol Federico Mayor Zaragoza görevlendirildi.

“Medeniyetler İttifakı” çerçevesinde ilk toplantısı 2005 yılında Erdoğan ve Zapatero’nun katılımıyla İspanya’nın Palma de Mallorca kentinde yapıldı. Çalışma Grubu şimdiye kadar beş defa toplandı. Son toplantı da, grubun raporunun açıklandığı Kasım ayındaki İstanbul toplantısı oldu.

RAPORDA NELER VAR

Batı ile İslam toplumları arasındaki ilişkilere ağırlık verildiği raporda kültürler arasında gerilimlerin, siyasi alanın ötesine gider toplumların duygularını etkileyecek biçimde yayıldığına dikkat çekiliyor.

Bu olumsuz eğilime karşı koymak için raporda eğitim, gençlik, göç ve medya olmak üzere, dört ana alana yönelik önerilere yer veriliyor. Rapordaki önerilerin uygulamaya konulması, Batı ile İslam arasında ciddi sıkıntı yaratan “karikatür krizi”nden sonra daha da önem kazandığı belirtiliyor.

Öte yandan, İslam ile şiddet arasında bir bağ kurarak Müslüman ülkelerinde büyük tepki yaratan Papa 16’ncı Benedikt’in başarılı Türkiye ziyaretinin “Medeniyetler İttifakı” girişiminin çerçevesindeki çabalara katkı bulunduğu düşünülüyor.

New York’ta bazı ikili temaslarda bulunması ve ABD eski Başkanı Bill Clinton ile yemekte biraraya gelmesi beklenen Başbakan Erdoğan 20 Aralık’ta Türkiye’ye dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious