Erdoğan, açıklama yapıyor: Gündem Anayasa taslağı

Erdoğan, açıklama yapıyor: Gündem Anayasa taslağı.40520
  • Giriş : 19.09.2007 / 15:47:00

Başbakan Erdoğan'ın, AK Parti Genel Merkezi'nde yeni anayasa taslağına ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan'ın, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, çalışmaları süren yeni anayasa taslağına ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

- Birkaç hususa açıklık getirmekte fayda görüyorum. Başlattığımız çalışma Türkiye'de hemen herkesin dile getirdiği yeni anayasa talebini yerine getirmek içindir.

- 11 maddesinde 1'den fazla olmak üzere 65 maddesi değişikliğe uğramıştır. Yani yaklaşık 3'te birinin değiştiğini söylemek mümkündür.

- Hazırlayıcılar dışında kimsenin katkısı alınmadan yapıldığı için daha sonra sürekli tartışma konusu olmuştur. Tamamen atanmışların hazırladığı bir anayasadır. Farklı sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine yer verilmemiştir.

- Halkımız, milletin iradesini temsil eden, yeni, bütünlüklü ve çağdaş bir Anayasa'ya layıktır. Cumhuriyetimiz'in demokratik, laik olduğunun korunması ile birlikte halkımızın iradesini yansıtacaktır.

- Biz bu kararı seçim öncesi meydanlarda da söyledik yani bu yeni bir karar değildir.

- Anayasalar, toplumun genelinin üzerinde ittifak edeceği şekilde düzenlenmelidir. Yalnız dikkatinizi çekmek isterim ki henüz tartışmaya açtığımız bir Anayasa taslağımız yoktur. Çalışmalarının devam ettiği bir taslak metninin bilgimiz dahilinde bir internet sitesinde yayınlanması bu tartışmalara neden oldu. Fakat arkadaşlarımızın çalışmaları halen devam etmekte.

- Çalışmalar tamamlandıktan sonra taslak, herkesle paylaşılacaktır yani ondan sonra tartışmaya açılacaktır.

- Herkesin desteği alındıktan sonra bu taslak olgunlaştırılarak Meclis'e yeni bir teklif olarak sunulacaktır.

- Ben şu an yapılan tartışmaları da olumlu buluyorum fakat yaklaşımın şeklini mahzurlu görüyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious