Erdoğan, Afrika'da destek istedi

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

Afrika Birliği zirvesinde konuşan Başbakan Erdoğan, "Türkiye, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesi noktasında tüm dostlardan bu noktada destek bekliyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 53 Afrika ülkesinin katıldığı Afrika Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesi için destek istedi. Zirvenin açılışında konuşan Başbakan, Afrika Birliği’nin misyonuna dikkat çekti. Afrika'nın geçmişte savaşlar, hastalıklar ve felaketler kıtası olarak bilindiğini belirten Erdoğan, bu imajı silmek için Afrika Birliği’nin gösterdiği çabanın önemli olduğunu söyledi.

SOMALİ VE DARFUR

Afrika genelinde olumlu gelişmeler sağlanırken, Somali ve Darfur'daki durumun uluslararası toplumun gündeminde ön sıralarda yer aldığına dikkati çeken Erdoğan, "İçinde bulunduğu barışı özleyen Somali'nin egemenliğine toprak bütünlüğüne, birliğine büyük önem veriyoruz, çatışmaların bir an önce sona ermesini diliyoruz" dedi Türkiye'nin, küresel risk ve tehditlerin neredeyse tümünün bir arada görüldüğü ender coğrafyalardan birinin merkezinde yer aldığını ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

SORUNLARI ÇÖZDÜK

''Yakın zamana kadar komşularımızla ilişkilerimde hakim olan sorunları büyük ölçüde çözdük. Böylece Türkiye, çevresine istikrar yayan bir ülke olma özelliği kazanmıştır. Bugün ülkemiz doğrudan yatırımlar noktasında da bir cazibe merkezi haline gelmiştir, güven ve istikrar ülkesi olmuştur. Özellikle burada bir konuyu hatırlatmak istiyorum. Türkiye, 1961'den bu yana BM'nin kurucu üyelerinden bir tanesi olmasına rağmen, maalesef bir ülke ile 1961'de paylaştığı yarı dönemlik güvenlik konseyi geçici üyeliğinin dışında hiçbir zaman geçici üye olmamıştır. Şimdi Türkiye geçici üyeliğe seçilmesi noktasında tüm dostlardan bu noktada destek bekliyor. AB üyesi ülkeler, Afrika Birliği üyesi ülkelerden, aynı şekilde Asya kıtasındaki dostlardan aldığımız birçok destekler var. Devamını istiyoruz.''

BAŞKANLIK GANA’YA GEÇTİ

l Afrika Birliği, Darfur krizi nedeniyle Sudan'a olan muhalefet yüzünden teşkilatın dönem başkanlığına Gana'yı getirdi. Afrika Birliği başkanlığı geçen yıl Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'e söz verilmişti, ancak Darfur'daki şiddet yüzünden Sudan'ın başkanlığına muhalefet ediliyordu. Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt "Sudan toplantıya katıldı ve başkanlık Gana'ya geçti. Sudan çekildi" dedi

l Zirveye, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İtalya Başbakanı Romano Prodi, Libya Lideri Muammer Kaddafi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da katıldı.

l Zirvede Başbakan'a Devlet Bakanı Mehmet Aydın eşlik ediyor. Başbakan'ın kızı Sümeyye Erdoğan da Addis Ababa'ya gitti.

l Başbakan Erdoğan, zirvenin yapıldığı Birleşmiş Milletler binasında Uluslararası Afrika Futbol Yılı'nın açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan, törende, Kaddafi ve Abbas ile bir süre ayaküstü sohbet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious