Erdoğan, Ağar'la görüştü

  • Giriş : 17.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi muhalefet liderleriyle görüşmelerine başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zirve sonucu: Demokraside hesaplaşma yeri sandıktır, mahkeme değil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ile görüşmesi 45 dakika sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Mehmet Ağar, 'Demokraside hesaplaşma yeri sandıktır, mahkeme değil' dedi.

Mehmet Ağar:

Ülke için ortak tavır beraberliği konusunda mutabakata varılmış olması önemlidir. Demokrasi ve hukuku desteklemek bizim temel prensibimizdir, ancak iktidarın tüm politikalarını onaylamak bizim görevimiz değildir. Başbakan'ın başka parti lideri ile görüşüp görüşmemesi bizim konumuz değil biz sadece temennimizi ilettik. Adaylıkla ilgili nihai kararımız adayın isminin açıklanmasıyla ortaya çıkacaktır.

Başbakan Erdoğan:

10 cumhurbaşkanlığı seçimini yaşadık 11.sini yaşayacağız. Anayasa’nın amir hükümleri ne ise bu seçimde aynı şekilde olacaktır. Bizim kesin bir adaylığımız yok. Ancak şahsıma yönelik eleştiriler demiyorum hakaretler saldırılar olduğu muhakkaktır. Ana muhalefet partisine gidemeyeceğimin nedeni aldığım hakaret ve çirkinliktedir. Demokratik sistem hiçbir zaman hakarete cevaz vermez. Burada her türlü eleştiri yapılabilir tepki söylenebilir ben sınırsız özgürüm deme hakkına kimse sahip değildir. O bir yere kadardır.

Cumhurbaşkanlığı seçimini halkı ve piyasaları huzursuz etmeden genel seçimlerin dışında değerlendirerek halledilmesinden yanayız. Genel seçimlerle ilgili zaten canlı yayınlada meydanlarda ve sonuç olarak sandıkta herkes kendisini savunacaktır. Biz Genel İdare Kurulu ile kararımızı alacağız 41 kişilik grubun görüşünü alacağız Aynı zamanda il başkanlarının da görüşlerini alacağız. Bu ülkenin geleceği ile ilgili bir konudur.

--------------------------------------------

Erdoğan ilk olarak DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ı, parti genel merkezinde ziyaret ediyor. 13:30 sularında başlayan sona erdi.

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı konusunda fikir alışverişinde bulunmak üzere Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Mehmet Ağar ile bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, AK Parti Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile birlikte Balgat'taki DYP Genel Merkezi'ne geldi.

DYP Genel Başkanı Ağar, Genel Başkan Yardımcıları Saffet Arıkan Bedük, Bahattin Şeker ve Celal Adan ile birlikte Başbakan Erdoğan ve AK Parti heyetini Genel Merkez'deki makamının kapısında karşıladı.

Erdoğan, Ağar'a "İyi günler" derken; Ağar da Başbakan Erdoğan'a "hoş geldiniz" diyerek karşılık verdi.

Erdoğan, 367 tartışmaları için harekete geçti. Başbakan, DYP liderinden oylamaya katılmalarını isteyecek. Ayrıca Erdoğan görüş alışverişinde bulunacak.

Ayrıca Başbakan Erdoğan, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ile de bir araya gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious