Erdoğan, akaryakıt kaçakçılarını uyardı

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Akaryakıt kaçakçılığında da tavrımız gayet açıktır; Milletimizin hakkını, vergisini çalanlardan bunun hesabı sorulacaktır.Hiç kimsenin yanına kar olarak kalmayacaktır

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yolsuzluklar konusundaki tavırlarının çok açık ve net olduğunu belirterek, ''Nerede, her ne şekilde olursa olsun tüm yolsuzluklar karşısında en sert tepkiyi verdik, vermeye de devam edeceğiz. Akaryakıt kaçakçılığında da tavrımız gayet açıktır; milletimizin hakkını, vergisini çalanlardan, çalmaya teşebbüs edenlerden bunun hesabı sorulacaktır. Hiç kimsenin yanına kar kalmayacaktır'' dedi.

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Erdoğan, 5576 sayılı Petrol Piyasası Kanununda değişiklik yapılmasına dair Kanunun Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, ''Bugün Türkiye'nin çok temel bir meselesine radikal bir çözüm getirdiğimiz gündür'' diye konuştu.

Yasanın çok boyutlu sonuçlar doğurarak, birçok yanlışı aynı anda düzelterek ülkeye büyük kazanımlar getireceğini anlatan Erdoğan, ''Bu adım, yolsuzlukla mücadele konusunda sonuna kadar kararlı olan hükümetimizin attığı dev bir adımdır, kararlı bir adımdır'' dedi.

Bu başarıdan ötürü TBMM ve tüm milletvekillerini kutlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Zira yolsuzluğun en büyük kalemini kırdık. Akaryakıt kaçakçılığı, değişmez gündem maddelerinden biriydi. Ülkemizde 1990 yılından bugüne kadar araç sayısı tam 4 kat artmıştır. Ama 2006 yılı boyunca Türkiye'de satılan akaryakıt miktarı, zar zor 1990 yılındaki seviyeyi yakalamıştır. Araç sayısı tam 4 kat artıyor, akaryakıt tüketimi ise tam 17 yıl önceki seviyede duruyor. anlıyor musunuz? Ne kadar sıkıntılı bir durum... Ama bunlarla oturup başa baş konuşsan, bunlar vatanseverdir ha... Yurtseverdir, 'bu kadar vergi ödüyorum, şunu yapıyorum bunu yapıyorum' diye de geçinirler. Ne kadar büyük bir soruna neşter attığımızı göstermesi açısından sadece bu örnek yeter.''


-''31 ÜLKE KAYITLARININ FARKI 18.7 MİLYAR DOLAR...''-


Erdoğan, yapılan araştırmalar sonucunda, Dış Ticaret Müsteşarlığının petrol ithal edilen 48 ülkeden kayıtları istediğini, bunların 31'inden yanıt geldiğini bildirdi. Bu kayıtların ülke kayıtlarıyla karşılaştırıldığını belirten Erdoğan, çarpıcı sonuçlara ulaşıldığını vurguladı.

Yanıt gelen 31 ülkenin, ''Türkiye bizden son 2.5 yıl içinde 28 milyar dolarlık petrol ithal etti'' dediğini, ancak ülke kayıtlarına göre ise bunun 9.3 milyar dolar olduğuna işaret eden Erdoğan, arada tam 18.7 milyar dolarlık fark bulunduğuna işaret etti. ÖTV, KDV ve EPDK payı da eklendiğinde bu farkın 38 milyar dolar seviyesine çıktığına dikkati çeken Erdoğan, henüz 17 ülke kayıtlarının ise alınmadığını, bunlarda geldiğinde aradaki farkın daha da büyüyeceğini söyledi.

Erdoğan ''Peki nerede bu fark? Bu fark, ülkem adına söylüyorum; bu fark kaçakçıların cebine haksız kazanç olarak giriyor. Bu fark milletimizden çalınıyor, ülkemizden çalınıyor. Maliyemizden, Hazinemizden çalınıyor. Buna dur demek zorundaydık. Bugüne kadar hiçbir hükümetin cesaret edemediği kararları aldık, bunları da cesaretle uyguladık ve uygulayacağız'' diye konuştu.

Akaryakıt bayilerinde yazar kasa ve 1 Ocak 2007 itibarıyla ulusal marker uygulamasına geçildiğine işaret eden Erdoğan, ''Bugün yürürlüğe giren yeni yasayla kaçakçılığı çok büyük oranda engellemiş ve bu büyük yolsuzluk zeminini ortadan kaldırmış oluyoruz'' dedi.

Erdoğan, geçmişte yapılan kaçakçılarla ilgili takibatın devam ettiğini ifade ederek, ''Yıllar yılı süregelen yanlışlıklara, adaletsizliklere, haksızlıklara nasıl dur dediysek, bu büyük yanlışlığa da dur diyoruz. Cesur ve kararlı bir şekilde üzerine gidiyoruz. Bundan sonra da gideceğiz'' diye konuştu.

Maliye Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı, EPDK ve İçişleri Bakanlığına, zaman aşımı süreleri geçirilmeden gerekli incelemelerin yapılarak sorumlulardan vergilerin tahsili için gerekli incelemelerin yapılmasının istendiğini belirten Erdoğan, böylece geçmiş dönemde akaryakıt kaçakçılığı yoluyla haksız kazanç sağlayanlardan, sağladıkları kazançların cezasıyla tahsil edileceğini kaydetti.

Erdoğan, ''Bizim yolsuzluklar konusundaki tavrımız çok açık ve nettir. Nerede, her ne şekilde olursa olsun tüm yolsuzluklar karşısında en sert tepkiyi verdik, vermeye de devam edeceğiz. Akaryakıt kaçakçılığında da tavrımız gayet açıktır. Milletimizin hakkını, vergisini çalanlardan, çalmaya teşebbüs edenlerden bunun hesabı sorulacaktır, hiç kimsenin yanına kar olarak kalmayacaktır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious