Erdoğan, Almanya'da yasakçı zihniyete yüklendi

Erdoğan, Almanya'da yasakçı zihniyete yüklendi.14534
  • Giriş : 11.02.2008 / 07:35:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:03:25

Başbakan, dün yaptığı konuşmada; "İnsanlara öz vatanlarını dar etmeye kimin hakkı olabilir?" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, zaman zaman bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin üyeliğini iç politika malzemesi olarak kullandığını belirterek, "Bizim kitabımızda imtiyazlı ortalık diye bir şey yok. "dedi. Erdoğan, bazılarının Türkiye'nin AB'den çekilmesini istediğini belirterek, "Çekilen biz olmayacağız." dedi.

Almanya'nın Köln kentinde dün 20 bin kişilik KlönArena Spor Salonu'nda gurbetçilere hitaben bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, zaman zaman bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin üyeliğini iç politika malzemesi yaptığına işaret ederek, "Türkiye'nin tam üyelikten başka alternatifi yoktur, olamaz. Bizim kitabımızda imtiyazlı ortalık diye bir şey yok. Avrupa müktesebatında imtiyazlı ortaklı diye bir şey yok. Yeni bir senaryo hazırlıyorlar. Türkiye bunun aktörü olamaz. Türkiye'ye böyle bir elbiseyi kimse giydiremez." dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda 1963 yılında yasal sürece girdiğine dikkat çekerek, Türkiye'nin hep engellendiğini ifade etti. Erdoğan, "Hep bunu yaptılar. Türkiye sabretti. Sabırla bu günlere geldi."dedi. Türkiye'nin çekilip gitmesini isteyenlerin olduğunun altını çizen Erdoğan, "Türkiye çekilir gider. Kusura bakmasınlar çekilmeyeceğiz. İstemiyorlarsa kararı onlar versin. Biz kaçan olmayacağız, çekilen olmayacağız. Dersimiz çalışıyoruz, işimizde biliyoruz." dedi.

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞINI ELEŞTİRDİ

Göreve geldikten sonra hak ve özgürlükler alanında önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Erdoğan, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen üniversitelerde öğrencileri kılık kıyafet yasağının kaldırılmasını da değerlendirdi. Erdoğan, "Binlerce öğrencimiz, kendi ülkesini, kendi üniversitesini terk edip bu gurbeti yaşamak zorunda kaldı. Buna kimin hakkı olabilir. İnsanlarda öz vatanlarını dar etmeye kimin hakkı olabilir." dedi. Erdoğan, zeki ve çalışkan öğrencileri ülkelerini terk etmek zorunda bırakanın ise malum zihniyet olduğunu belirtti. Erdoğan, Türkiye'nin bu uygulamaları hak etmediğini vurguladı.

ERDOĞAN'DAN GURBETÇİLERE. "DEMOKRATİK HAKLARINIZI KULLANIN"

Erdoğan, konuşmasında gurbetçilerin yaşadıkları ülkelere entegre olmalarını istedi. Erdoğan, gurbetçilerinin 47 yıl Almanya'nın kalkınmasına emek verdiklerini, bu süre içerisinde geleneklerini, inançlarını, dilini ve değerlerini muhafaza etmelerinin takdire şayan olduğunun altını çizdi. Erdoğan, gurbetçilerin asimilasyona karşı gösterdiğini duyarlığı çok iyi anladığına işaret ederek, "Asimilasyon konusunda hoşgörü bekleyemem. Asimilasyon insanlık suçudur." dedi.

Gurbetçilerin bugünün dünyasında kendilerini geçici olarak görmemelerini isteyen Erdoğan, Avrupa ülkelerinde vatandaşların sayısı 5 milyona yaklaştığını vurgulayarak, toplumda etkin olmalarını istedi. Erdoğan, gurbetçilerden çocuklarını okutmalarını ve topluma katılmalarını istedi.

Erdoğan, "Kaliteli eğitim imkanlarından azami derecede yararlanmanızı size yarayacaktır. Dili öğrenmediğiniz taktirde dezajavantajlı duruma düşüyorsunuz" dedi. Erdoğan, Türkleri yaşadıkları ülkenin iç politikasına ve dış politikasında ilgilenmelerini ve etkin olmalarını istedi. Erdoğan, Türkler içinde belediye başkanları, milletvekilleri ve AB Parlamentosu'na temsilci göndermelerini istedi. Erdoğan, gurbetçilerin bulundukları ülkelerde demokratik haklarını kullanmalarını, ülkenin politikacılarının konuşurken "Türkler ne tepki vereceğini" düşünerek konuşmalarının sağlanacağını belirtti.

"SEN ARAŞTIR BUL"

Erdoğan, yurtdışına lisan ve doktora öğrenci gönderilmesi töreninde yaptığı konuşmada, "Batının ahlaksızlıklarını aldık" sözlerine yöneltilen eleştirileri cevapladı. Erdoğan, Akif'in bir şiirinden alıntı yaptığını belirterek, "Batının ilmini, sanatını değil, ahlaksızlıklarını aldık dedim. Batının ahlaksızlık olarak telaki ettiği şeylere ilaç diye sarıldık. Onları ülkemize transfer ettik. Her şeyi açıklamanın bir bedeli var. Onları da sen araştır, sen bul" diye konuştu.

-''ALMAN YÖNETİM DE ALMAN HALKI DA BUNDAN HUZURSUZ''

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde 5'i çocuk 9 Türk'ün yaşamını yitirdiği yangına da değinen Erdoğan, ''Hayatlarının baharında bu dünyaya veda ettiler. Ben Allah'tan her birine rahmet, yaralı kardeşlerime de Rabbim'den acil şifalar diliyorum'' dedi.

Yangınla ilgili ilk değerlendirmeleri, olayın gerçekleştiği günlerde Türkiye'de bulunan Alman İçişleri Bakanı ile yaptıklarını, ardından Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu'nun, 4 uzmanla birlikte Almanya'ya geldiğini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Burada ise yaptığımız tüm görüşmelerde hassasiyetlerimizi ve beklentilerimizi Alman makamlarına ilettik. Sayın Şansölye'yle de bunu açık ve detay olarak görüştük. Olayın tüm boyutlarıyla araştırılması yönündeki beklentimizi kendileriyle görüştük. Bunun takipçisi olmaya devam edeceğimizi de ifade ettim. İsteğimiz şu; sadece burada yaşayan vatandaşlarım değil, bunu yakından izleyen Türkiye'deki vatandaşlarım da huzur bulsun. Rahat olsunlar. Ama inanıyorum ki aynı şekilde Alman yönetimi, Alman halkı da bundan huzursuz. Onların da huzur bulması için bunun netliğe kavuşması lazım. İnşallah bu tür acı tablolar son olur. İnşallah benzeri acıları bir kez daha yaşamayız. Ve bu gün bildiğiniz gibi başbakanlığımızdan gönderilen bir THY uçağı ile ebediyete intikal eden kardeşlerimiz Gaziantep'e Devlet Bakanımız Said Yazıcıoğlu ve yakınlarıyla birlikte götürülüyor.''

Erdoğan, 1961 yılından bu yana binlerce Türk'ün evini, ailesini geride bırakarak Almanya'ya geldiğini belirterek, ''Burada evlenenler oldu, burada çocuklar doğdu, burada torunlar dünyaya geldi. Bugün sadece Almanya'da 3 milyona yakın bir sayıya ulaştınız. Tam 47 yıldır Almanya'nın kalkınmasına, Almanya'nın ilerlemesine, Almanya'nın Avrupa içinde ve dünya genelinde güçlü bir ülke olmasına emeğinizle, gayretlerinizle katkı verdiniz'' diye konuştu.

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious