Erdoğan, Antalya'da toplu açılış yaptı

Erdoğan, Antalya'da toplu açılış yaptı .17828
  • Giriş : 08.07.2007 / 18:09:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'ya çeşitli açılışlar ve bazı yatırımların temel atma töreni için geldiğini belirterek, ''Antalya ülkemizin vitrini, vizyonu, dünyaya açılan penceresidir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, Antalya ve ilçelerinde yapımı tamamlanan 50 tesisin toplu açılış töreni ile Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak hafif raylı sistemin temel atma törenine katıldı.

Kepezaltı mevkinde düzenlenen törende konuşan Erdoğan, prensip olarak bu tür törenlere katılmadığını, ancak bugün Antalya Raylı Sistemi'nin temel atma töreni için kentte bulunduğunu söyledi.

Açılışı yapılacak tesislerin ve temeli atılan hafif raylı sistemin Antalyalılar'a hayırlı olmasını dileyen Başbakan Erdoğan, bu tesisleri Antalya'ya kazandırdığı için mutluluk duyduğunu dile getirdi. Erdoğan, ''Keza Antalya, ülkemizin vitrini, vizyonu, dünyaya açılan penceresidir'' dedi.

Antalya'ya bu yıla kadar her yıl 7 milyon turist geldiğini, bu yıl ise 8 milyon turistin ağırlanacağını kaydeden Erdoğan, Antalya'nın dünya turizminin cazibe merkezi olduğunu kaydetti. Erdoğan, Türkiye'nin yıldızı olan Antalya'nın çok daha fazla hizmeti hak ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Göreve geldiğimizden bu yana Antalya'ya hizmet için çalışıyoruz. Daha güleryüzlü, daha sağlıklı, daha aydınlık ve daha temiz bir Antalya için kolları sıvadık, yola devam ediyoruz. Bugün 50 tesisin açılışını yapıyoruz. Bugüne kadar yaptıklarımızın sayısını ben unuttum. Bu Başbakan olarak Antalya'ya 20'nci gelişim. Şimdi buradan İzmir'e geçeceğim, 119 tesisin toplu açılışını yapacağım.''

-2B SORUNU-

Antalya'da vakıf arazileriyle ilgili sorunun da çözümlendiğini açıklayan Erdoğan, vakıf arazileri üzerinde gecekondusu bulunanların iki ay içinde tapularını alacaklarını bildirdi. 2B ile ilgili sorun konusunda yasayı Meclis'ten geçirdiklerini anlatan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''2B ile ilgili yasayı Meclis'ten geçirmemize rağmen CHP'nin muhalefeti çok ciddiydi. Şimdi 2B'ye CHP de sahip çıkmaya çalışıyor. Gayet iyi, inşallah sahip çıkar, beraber hallederiz. Bizim derdimiz bağcıyla boğuşmak değil, üzümü beraber yemek. Derdimiz bu.''

Erdoğan, daha sonra sinevizyon ile canlı olarak Serik ilçesine bağlandı ve Devlet Hastanesinin açılışını Kaymakam Selami Altınok'a, Korkuteli'ye bağlanarak spor salonunun açılışını Vali Yardımcısı Fazlı Akgün'e, Manavgat'taki çeşitli yatırımlarını açılışını da Kaymakam Fikret Dayıoğlu'na yaptırdı.

Başbakan Erdoğan, Manavgat'a bağlantı kurduğunda Kaymakam Dayıoğlu'na bugün başlayan orman yangını dolayısıyla ''geçmiş olsun'' dileğinde bulunarak, ''Umarım yangında kasıt yoktur'' dedi.

Erdoğan, daha sonra Antalya Düden Projesi için Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Deniz Köken ve Cumhuriyet Meydanı Projesi için de Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Deveci'ye canlı olarak bağlanarak kurdeleleri kesmelerini istedi.

Başbakan Erdoğan, 11,5 kilometrelik Antalya hafif raylı sistemin temel atma töreni için hazırlanan platforma, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Luis Felipe Fernandez De La Pena, Antalya milletvekilleri, eşi Emine Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve eşi Ebru Türel'i de platforma davet etti. Platformdakiler hep birlikte butona basarak raylı sistemin yapım çalışmalarını başlattılar.

-MEDENİYETLER İTTİFAKI PROJESİ-

Başbakan Erdoğan, burada platformda yaptığı konuşmada, Antalya Hafif Raylı Sistem Projesi'nin Alarko ile bir İspanyol firması tarafından ortaklaşa yapılacağını hatırlatarak, Türkiye ile İspanya'nın Medeniyetler İttifakı Projesi'ni birlikte yürüttüğünü ifade etti.

Medeniyetler İttifakı Projesi'nin İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan önderliğinde yürütüldüğünü ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Artık medeniyetler çarpışması olmasın, medeniyetler ittifakı olsun. Bunun projesi hamd olsun büyük bir hızla gidiyor. Büyük bir gayretle sürdürdüğümüz bu proje, Türkiye'de de gördüğünüz gibi yatırımlarla devam ediyor. İspanya, ülkemizin önemli yatırımcı ülkelerinden bir tanesidir. Ankara-Eskişehir raylı sistemini Alarko-CAF birlikte yapıyor. Bunu şöyle iki ay içinde falan açacağız. Şimdi Antalya'da 11,5 kilometrelik hafif raylı sistem yapılıyor. İnşallah, hızla yapılarak verilen zamanda bitirilecektir.''

Erdoğan, daha sonra Büyükşehir Belediyesi'ne geçerek, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'den bilgi aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious