Erdoğan, Arınç ve Gül birlik görüntüsü verdi

  • Giriş : 30.06.2007 / 21:24:00
  • Güncelleme : 30.06.2007 / 21:39:29

Aralarında görüş ayrılığı olduğu yorumları yapılan Erdoğan, Arınç ve Gül birlik görüntüsü verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, "Emin olun ki onların tahammül edemediği, Abdullah Gül ya da AK Parti değildir. Onların tahammül edemediği milli iradedir, demokratik iradedir, milletin tercihleridir, milletin ta kendisidir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde muhalefetin sembolik de olsa aday gösteremediğini ifade eden Erdoğan, "Baykal'a dedim ki, gel aday ol. Olamadı. Ben aday filan olmadığım halde durmadan hakaret etti. Çünkü, kimliğinin gereği oydu. Nemalandığı şey oydu. Hep hakaret etti. Dedim ki biz ısmarlama aday açıklamayız. Biz, sayın Baykal istedi diye mi, bazı köşe yazarları istedi diye mi açıklayacağız" diye konuştu.

"Hakaret okları Abdullah Bey'e yöneldi"

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü, cumhurbaşkanlığı için aday gösterdikten sonra hakaret oklarının bu kez Gül'e yöneldiğini belirten Erdoğan, "O ana kadar bana, aday olduktan sonra Abdullah Bey'e... Demek ki biz onların istediği zaman aday ortaya koysaydık Türkiye sadece bunların hakaretiyle meşgul olacaktı. Biz bunları tanırız, biliriz. Her zaman gerilim politikalarından beslendiler, hakaret ederek güç toplamaya çalıştılar. Ama benim halkım bunları çok iyi tanıyor" dedi.

Erdoğan ayrıca, "Onun için Halk Partisi bu ülkede hiçbir zaman tek başına iktidar olamamıştır. Tek partili dönem hariç, çok partili dönemde hiçbir zaman olamadılar" şeklinde konuştu.

Gül'ün seçilen son 3 cumhurbaşkanından daha fazla oy aldığını belirten Erdoğan, "Hepsinden daha fazla aldığı halde, seçim aynı Anayasa'ya göre yapıldığı halde, niçin alavere dalavere yaptılar. Niçin? Bunu bu millet affeder mi? Haydi, buyurun millete dedik, şimdi milletten kaçıyorlar" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, diyoruz. Hadi millete, bundan da kaçıyorlar. Olmaz diyorlar. Niye olmaz? Maalesef kaçıyorlar. Bizi iyi takip edin, izlemeye devam edin. Çünkü, milletten kaçanları benim milletim affetmeyecektir. Onlara hak ettikleri demokrasi dersini, hakettikleri millet dersini siz vereceksiniz. Bir tek oyunuzu bile zayi etmeyeceksiniz" dedi.

Gül: "Bu kadar ayak oyununun oynanacağını düşünmemiştik"

Kayseri'deki mitingte konuşan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine değindi ve "Olup bitenleri bu millet unuttu mu zannediyorsunuz? Buna alet olan siyasi partileri unuttu mu sanıyorsunuz? Bunu bildikleri için Başbakan ve benim cumhurbaşkanlığı seçimini konuşmamızı yadırgıyorlar. Doğrusu bu kadar ayak oyununun oynanacağını, hukukun bu kadar siyasete alet edileceğini, Türkiye'nin çıkarlarının bu kadar göz ardı edileceğini hiç mi hiç düşünmemiştik" dedi.

"Anayasa Mahkemesi gerekçesini açıkladı. Herkes güldü, dünya güldü. Onlara oy verenler bile güldü" diyen Gül, "Siz de bu işlere çok tepki koydunuz, bunu anlıyorum. Biz de bu yanlışlara rağmen Türkiye'yi korumak için çok dikkatli hareket ediyoruz " dedi.

"Yanlışları unutmadık"

Gül, "Eğer çok daha fazla bu mevzuyu konuşmuyorsak, çok daha fazla tepkimizi ortaya koymuyorsak bilin ki bunun sebebi bu ülkeyi korumak içindir. Ama bu yanlışlıkları unutmadığımızı söylüyoruz" diye konuştu.

Gül ayrıca, "Sonra dedik ki, Meclis'te oyunun kurallarını böyle değiştiriyorsunuz, o zaman millete gidelim, halka gidelim, millet nediyorsa onun dediğini yapalım. O zaman da görüyorsunuz neler yaptılar" dedi.

"Millete gitmekten hiç korkulur mu?" diye soran Gül, "Üzülerek ifade ediyorum ki, bazı sağcı olan, milliyetçiyim, mukaddesçiyim diyen partiler de CHP'nin peşine düştüler. Bu konuda dikkatli olun. Görünen o ki, bu Meclis bu konuları çok tartışacak. Sizin düşüncelerinizi Meclis'te aynen uygulayacak siyasi partiyi ve insanları seçin. Yoksa çok üzülürsünüz" şeklinde konuştu.

"Halk seçsin diye 3'te 2 çoğunlukla Anayasa'yı Meclis'te değiştirdik. Bu yine Anayasa Mahkemesi'ne gitti. Anayasa Mahkemesi hala bekliyor ki, (Bu halkı aldatalım, bu fırsatları uyutalım ve geçirelim) diye. Ama bu mümkün olmayacak" dedi.

Vatandaşların "Türkiye seninle gurur duyuyor" şeklinde tempo tutmaları üzerine Gül, "Biz sizinle gurur duyuyoruz, sizlere şükran borçluyuz" karşılığını verdi.

Gül, muhalefetten söz ederken meydandakilerin "yuh" diye tempo tutmaları üzerine, "Yuh size yakışmıyor. Onlar zaten bu meydanlardan işareti alıyorlar" diye konuştu.

"Vur, vur inlesin, Deniz Baykal dinlesin" sloganı üzerine Gül "Sadece Deniz Bey değil, hepsi dinliyor merak etmeyin" dedi.

Erdoğan: "Türkiye bir hukuk devleti"

Başbakan Erdoğan, Kayseri'deki mitingte Abdullah Öcalan'la ilgili olarak da "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararını beyefendilerin iktidarı uyguladı. Şimdi diyorlar ki 'idam edin'. İdam kalkmış, Anayasa değişiklikleri yapılmış. Türkiye bir hukuk devleti, totaliter, otoriter bir rejim değil. Madem ki yapabiliyordun sen niye yapmadın, niye geciktirdin?" dedi.

Erdoğan, şu anda mevcut liderlerin Ankara'nın doğusu, Güneydoğu ve Doğu Karadeniz'e gidemediklerini ve gidemeyeceklerini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, "Ben buradan sesleniyorum: Ey, benim CHP'ye gönül vermiş kardeşim, MHP'ye gönül vermiş kardeşim, Demokrat Parti'ye gönül vermiş kardeşim...Diyorum ki, bak Türkiye 780 bin kilometrekaredir. Sayın Baykal bu ülkede 3 kez bakanlık yaptı, genel başkan. Acaba bu illeri hiç dolaştı mı? Sayın Bahçeli acaba Ankara'nın dışına kaç kere çıktı? Doğuya, Güneydoğu'ya gitti mi? Karadeniz'e kaç kere gitti?" diye konuştu.

Başbakan MHP liderini hedef aldı

Başbakan MHP liderini Bahçeli'ye yönelik olarak, "3.5 yıl Türkiye'de Başbakan Yardımcılığı yaptı, buraları dolaştı mı? Bir sorun. Bunlar 'Türk cumhuriyetler, milliyetçilik' der dururlar, acaba Azerbaycan'ın yolunu bilir mi, Kazakistan'ın, Türkmenistan'ın, Özbekistan'ın yolunu bilir mi? Hani milliyetçiydiniz ya..." dedi.

Kendisinin Başbakan olarak Türki Cumhuriyetlerini defalarca ziyaret ettiğini anlatan Erdoğan, Moğolistan'a kadar gittiklerini ve Moğolistan Karakum'daki Orhun Anıtları'na giden 42 kilometre yolu asfaltladıklarını belirtti.

Çok satan bir gazetenin yazarının, "Türkiye'deki asfalt bitti de mi Moğolisan'a asfalt yapılıyor" dile getiren Erdoğan, ülkenin bir medeniyeti, bir tarihi olduğuna, bu tarihi ve medeniyeti yerinde anlamak gerektiğine işaret etti.

Erdoğan, "Bizden sonra gelen nesiller atalarımız Moğolistan'a gitmiş, Karakum'da bunları yapmış desinler"dedi.

"Ben, MHP'ye gönül vermiş kardeşlerime soruyorum" diyen Erdoğan," Terörü çözeceklermiş, hangi terörü? Bir defa bölücü terör örgütünün başını getirip de DSP, MHP, ANAP'a hediye ettikleri zaman İmralı'daki cezaevini bunlar dayayıp döşemediler mi? Oraya yerleştirdikten sonra şimdi kalıp 'AK Parti alsın bunu normal cezaevlerine koysun'... Sen bu kadar akıllıydın da, bunu neden zamanında yapmadın. Bunun adı düzgün siyaset değil, çirkin siyaset" dedi.

"Muhalefet şehitleri istismar ediyor"

Muhalefete dürüst davranma çağrısında bulunan Erdoğan, bu konuda "Bakınız, AİHM'in kararını beyefendilerin iktidarı uyguladı. Şimdi bizden, hukuk devletinin bir başbakanından hukuksuzluk isteyemezsiniz. Çünkü biz artık hukuk içinde hareket etmeye mecburuz ve ağırlaştırılmış müebbet hapisi vardır ve bunun gereği yapılıyor" dedi.

Erdoğan, muhalefetin şehitleri istismar ettiğini ifade etti. "Bizim dinimizde cenaze namazında bağırıp çağırmak olamaz. Bizimkinde sessizlik var. O bağırma çağırma işleri başkalarına ait, bize ait değil" diyen Erdoğan, "Dolasıyla bunlar o cenazeleri nasıl olur da bir siyasi rant aracı yaparız diyerek, kendilerine ait o malum işaretleriyle beraber oralara gelip slogan atıyorlar. Bu cenazelere, şehidimize saygısızlık yapılıyor" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, AK Parti olarak şehitlerin bir damla kanını 550 milletvekiline değişmediklerini ifade ederek, şehitliğin en yüce makam olduğunu ve şehitlerin asla ölü olmadıklarını, hep diri olduklarını kaydetti.

Terörle mücadeleyi sonuna kadar kararlılıkla devam ettireceklerini dile getiren Erdoğan, Türkiye'de "sıfır terörün hiçbir zaman olmadığını"söyledi.

Terörün en düşük olduğu yılda dahi Türkiye'nin 50 civarında şehitverdiğini anlatan Erdoğan, "Ve beyefendilerin koalisyon iktidarları döneminde bölücü terör örgütü sözde ateşkes ilan etmişti. O döneme rastladı. Şimdi bunlar o dönemi kendileri için 'Biz başarılıyız' diyerek satmaya çalışıyorlar. Bunları kimse yutmuyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious