Erdoğan, ateşkes istiyor

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Ortadoğu'da suçlu aramak yerine bir an önce ateşkes yapılması için çaba verilmesi gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan'a konuşlandırılması üzerinde tartışılan istikrar gücüne, ateşkesin sağlanması durumunda Türkiye'nin de katkıda bulunabileceğini söyledi.

Erdoğan, Amerikan CNN televizyonunda Larry King'in sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin bu güce katkısı konusundaki bir soru üzerine, ''ABD, Türkiye'yi bu yönde sorumluluk almaya davet etti. Mevcut duruma bakarsak elbette bu görevi yerine getirmemiz gerektiğini hissediyoruz. Mevcut şartlarda orantısız bir güç kullanımına tanık oluyoruz. İnanıyoruz ki, bir istikrar gücünün varlığı çok önemli olacak'' dedi.

Erdoğan, böyle bir gücün görevini yerine getirmesi durumunda ateşkesin sağlanabileceğini kaydetti ve ''bir kez ateşkes sağlandıktan sonra Türkiye bu güce katılabilir. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de Roma'daki toplantıda, Türkiye'nin bu konumunu ifade etti'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, ilgili ülkelerin, ateşkesi sağlama yönünde gerekli adımları atacaklarını umduğunu ve bir kez ateşkes elde edildikten sonra barış sürecinin başlatılabileceğini ve bu çerçevede savaş esirlerinin değişimi gibi adımların atılabileceğini, bunun sonucunda da bölgede barışa gidilebileceğini kaydetti.

Larry King'in, son Ortadoğu krizinde kimin suçlanması gerektiği yönündeki sorusu üzerine Erdoğan, bugün suçlu aramak yerine barışa yoğunlaşmak gerektiğini söyledi. Erdoğan, şöyle dedi: ''Şunu çok açık, net ifade etmeliyim ki, şu anda suçlu arama durumunda değiliz. Çünkü suçlayacak birisini ararsak bu süreci daha da tehlikeye sokarız ve daha duygusallaşırız. Şimdi yapmamız gereken ateşkesi sağlamaktır ve barış sürecini nasıl başlatacağımıza bakmaktır. Bardağın dolu tarafını görmeliyiz. Suçlu ararsak çözümsüzlüğe doğru ilerleriz. Kimin haklı kimin yanlış olduğu, kimin suçlanması gerektiğine tarih karar verecektir. Bunu tarihe bırakmalıyız'' dedi.

Türkiye'de kısa süre önce 15 güvenlik görevlisinin PKK terörüne kurban gitmesinin ardından Türkiye'nin, İsrail'i örnek olarak kuzey Irak'a girebileceği ve bu durumun bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracağı yönünde ABD'nin endişelerine işaret eden Larry King'e karşılık Başbakan Erdoğan, terörizmin uluslararası bir bela olduğunu ve her yerde savaşılması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, terörün dini, dili, ulusu, coğrafyası olmadığını, her yerde ortaya çıkabildiğini ve Türkiye'nin, uluslararası terörizmle mücadelede bütün platformlarda yer aldığını anlattı.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin teröre 30 binden fazla kayıp vermesine karşılık, uluslararası toplumun PKK'yı bir terörist örgüt olarak nitelemekle yetindiğini, başka bir şey yapmadığını kaydetti. Erdoğan, ''PKK'yı terörist ilan etmek problemi çözmüyor. Terörizmle, Afganistan'da ve başka her yerde savaştığımız gibi savaşmalıyız'' dedi.

PKK'nın terör eylemlerinin devam ettiğine işaret eden Erdoğan, bu terör örgütünün kuzey Irak'ta kampları bulunduğunu ve bu konuyla ilgili hem ABD hem de Irak'taki hükümetle temasta olduklarını anlattı. Başbakan olarak görevinin, halkın güvenliğini sağlamak olduğunu belirten Erdoğan, ABD ve Irak'taki mevcut hükümete işaret ederek, ''bu meseleyi birlikte çözmeliyiz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious