Erdoğan, bağımsızlarla koalisyona 'hayır' dedi

Erdoğan, bağımsızlarla koalisyona 'hayır' dedi.11436
  • Giriş : 15.07.2007 / 18:19:00

Erdoğan, DTP’nin desteklediği milletvekilleri ile koalisyon yapacakları iddiaları için olumsuz konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, DTP’nin desteklediği bağımsız milletvekilleri ile koalisyon yapacakları iddiaları için, "Bizim böyle bir ihtiyacımız yok ki, böyle bir sıkıntımız, böyle bir derdimiz yok. Kaldı ki böyle bir şey olsa bile böyle bir şeye ’evet’ demeyiz" dedi.
Erdoğan, Samanyolu Televizyonu’nda dün gece canlı yayınlanan "Özel Gündem" programında, soruları yanıtladı. Son anketlere göre, yüzde 40 dolayında oy oranını yakalayacaklarını bildiren Başbakan Erdoğan, kendileri açısından önemli olanın geçmiş seçime göre daha fazla oy almak olduğunu dile getirdi.

Seçimden sonra oy oranını yükselten iktidar partisi durumunda olacaklarını anlatan Erdoğan, üçüncü bir partinin meclise girmesi durumunda milletvekili sayılarının düşebileceğini ifade etti.

Erdoğan, DTP ile koalisyon yapacaklarına ilişkin iddiaları değerlendirirken, şöyle konuştu:

"Şu anda parlamentonun tablosu, durumu ortada değil. Kaldı ki, bizim o bağımsızlar denilen ekibe yönelik, (onlarla koalisyon yaparız) gibi bir açıklamamız olmadı. Kaldı ki, yüzde 40 oy oranını çıkaran partinin koalisyonu niçin olsun. Yüzde 40 oy oranını yakalayan bir parti, 310-315 milletvekili çıkarır, üç partili bir Meclis’te. 310 civarında bir milletvekili çıkarır. Niye koalisyon olsun? Tek başına iktidar demektir.

310 ile iyi bir iktidar demektir. Bu noktada bir sıkıntımız yok. Onlar şimdi kendilerine göre, Sayın Bahçeli olsun, Sayın Baykal olsun, bizi milletin nezdinde bir kayba uğratmak için, işte bunlar bağımsızlarla şimdiden koalisyon hazırlığına girer...

Şimdi bir CHP’li gazeteye ilan vermiş ya. ’CHP, eşittir MHP’ diye. Şimdi onu nasıl telafi ederim diye, biz bağımsızlarla koalisyon yapacakmışız. Bizim böyle bir ihtiyacımız yok ki, böyle bir sıkıntımız, böyle bir derdimiz yok. Kaldı ki böyle bir şey olsa bile böyle bir şeye ’evet’ demeyiz. Böyle bir ihtiyacımız yok. Böyle bir şey olduğu zaman bloku kurarsınız. Ama böyle bir şey yok. Şu anda bir defa gümbür gümbür AK Parti tek başına geliyor. Tek başına iktidar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious