Erdoğan, Barroso onuruna verilen yemekte konuştu

Erdoğan, Barroso onuruna verilen yemekte konuştu.20567
  • Giriş : 10.04.2008 / 07:27:00
  • Güncelleme : 11.04.2008 / 13:33:33

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: “Türkiye’nin AB üyeliği dünyaya bir hoşgörü mesajı verecek"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso onuruna Başbakanlık Resmi Konutu’nda akşam yemeği verdi. Bu ziyaretin Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha ileri noktalara taşınmasına katkı sağlamasını umduğunu belirten Erdoğan, Türkiye’nin katılım müzakerelerine başladığı tarih olan 3 Ekim 2005 tarihinin özel bir önem taşıdığını, bu tarihte 1959 yılında başlayan Türkiye-AB ilişkilerinin farklı bir boyuta geçtiğini, somut bir hal aldığını söyledi.

AB’nin; Lizbon Stratejisi olarak ortaya koyduğu, “2010 yılına kadar Avrupa Birliği’ni bilgi toplumuna dayalı dünyanın en rekabetçi ekonomisi haline getirme” hedefini hatırlatan Erdoğan, bu iddialı hedefin iddialı ve geniş bir vizyon gerektirdiğini belirtti.

Türkiye’nin bu vizyona sahip Avrupa Birliği’nin doğal bir parçası olmak durumunda olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bugün, Avrupa’nın da yoğun biçimde yaşadığı ve küresel barışı doğrudan etkileyen bazı gelişmeler konusunda da yine Türkiye’nin de katkıları olacaktır. Bunların başında da artan hoşgörüsüzlük ve yabancı düşmanlığı geliyor. Hoşgörüsüzlük ve yabancı düşmanlığı ile mücadelede güçbirliği yapmamız hayati önem taşıyor. Türkiye’nin AB üyeliği, dünyaya bir hoşgörü mesajı verecek ve kültürel farklılıkların ortak değerler temelinde bir arada yaşayabileceğini açıkça ortaya koyacaktır.”

BARROSO: TÜRKİYE İLERLEME KAYDEDECEK

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Türkiye ile katılım müzakerelerinde çok önemli ilerlemeler kaydedeceklerine inandığını söyleyerek, bu süreçteki ilerlemenin, büyük ölçüde Türkiye’de kaydedilen ilerleme ve reformlara bağlı olduğunu vurguladı.

Barroso, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Başbakanlık Resmi Konutunda onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmaya, Ankara’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

Türkiye’nin AB ile katılım müzakerelerine başlamasının ardından ilk kez bir AB Komisyonu Başkanının Türkiye’yi ziyaret ettiğini anımsatan Barroso, “Ben buraya dostluk, güven ve teşvik edici mesajlarımla geldim” dedi.

Barroso, ortak hedeflerinin, tıpkı diğer üye devletlerin durumunda olduğu gibi, Türkiye’nin de AB’ye eşit hak ve sorumluluklarla tam üye olması olduğunu söyleyerek, AB Komisyonunda üye devletlerin kendilerine oy birliği ile verdiği yetki çerçevesinde müzakere sürecini takip ettiklerini kaydetti.

“TÜRKİYE’DEKİ DEMOKRATİK İSTİKRAR ÖNEMLİ”

Ziyaretinin Türkiye’de önemli siyasi gelişmelerin yaşandığı bir zamana denk geldiğine dikkat çeken Barroso, “Ama ben inanıyorum ki bu siyasi tartışmadan Türkiye daha yükselen bir yapı ile çıkacaktır. Bu çerçevede ben bu sürecin siyasi diyalog yoluyla uzlaşmaya dayalı şekilde sürdürülmesinin önemini vurgulamak istiyorum. Türkiye’deki demokratik istikrarın ne kadar önemli olduğunu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious