Erdoğan, Baykal ile canlı yayına çıkmıyor! Neden?

  • Giriş : 07.07.2007 / 10:50:00

Başbakan Erdoğan, Baykal ile neden TV'de canlı yayına çıkmıyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Acaba Başbakan, Baykal'dan kaçıyor mu? Yoksa perde arkasında kimsenin bilmediği bir şeyler mi var?

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 2002'de vaat ettiği halde dokunulmazlıkları kaldırmayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu nedenle canlı yayında karşısına çıkamadığını savundu. Baykal, "Başbakan kaçıyor, davasından emin olan insan kaçmaz. Önce dokunulmazlığını kaldıracaksın, sonra da vatandaşın karşısına çıkmaya cesaret edeceksin, o kadar" dedi.

Önceki akşam Kanaltürk TV'nin canlı yayınına katılarak soruları yanıtlayan Baykal, birlikte canlı yayına çıkmayan Erdoğan'ı eleştirirken, "Yani 'ben istersem gelirim, istersem gelmem'. Yok böyle bir şey, sen gelmek zorundasın, bir kamu görevi yapıyorsun" dedi. Bunda Erdoğan'ın, 2002 seçimleri öncesinde söz vermesine karşın dokunulmazlıkları kaldıramamasının payı olabileceğini savunan Baykal, Erdoğan'ın dokunulmazlıkları kaldırmak istemediğini öne sürdü. Meclis'ten birçok af yasası çıkarıldığını anlatan Baykal, şöyle devam etti:

"Çıkan aflardan sadece 'Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yararlandı' diye biliyoruz. Hayır, Başbakan yararlanmış. Şimdi bunları yapmışsın, o zaman milleti aldatmaya ne hakkın var? Şimdi Başbakan kaçıyor, davasından emin olan insan kaçmaz. Önce dokunulmazlığını kaldıracaksın, sonra da vatandaşın karşısına çıkmaya cesaret edeceksin, o kadar."


Tezkere neyi halledecek?

AKP hükümetiyle terörle mücadele edilemeyeceğini iddia eden Baykal,"Tezkere neyi halledecek? Kararlılık daha yetki noktasına gelmedi. Daha siyasi irade yok. Yetki alsan ne olacak, yetkiyi siyasi irade kullanamadıkça. Yetkiye de gerek yok, yetki yarım saatlik, 1 saatlik iştir. Muhalefet engel olmuyor ki sana" dedi.

Baykal şöyle devam etti:

"Şimdi bizim hiç kimseye sormadan kendi inisiyatifimizle geçmişte defalarca yaptığımız gibi derhal sınırın güneyine savunulabilir bir hat içinde külliyetli miktarda askeri varlık yerleştirmemiz lazım. Tankıyla, topuyla, askeriyle. Bu hükümet ne yapacak, olayın ciddiyetini anlatacak. Amerika'ya anlatacak, Irak'a anlatacak. Bunları ikna edecek, AKP'nin yapısı, danışman yapısıyla bunu yapamaz."

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious