Erdoğan, Ben halkımın hizmetkarıyım, ayrım yapamam

Erdoğan, Ben halkımın hizmetkarıyım, ayrım yapamam.7096
  • Giriş : 26.08.2007 / 21:09:00

Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda, düzenlenen ''Dünya Rizeliler Günü'' töreninde bir konuşma yaptı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Kimseyi markalama hakkına sahip değiliz, ama kimsenin de bize saygısızlık etmeye hakkı yoktur'' dedi.

''Şu anda 'Ben Tayyip Erdoğan' değilim Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanıyım'' diyen Erdoğan, ''Şu anda ben halkımın hizmetkarıyım, ayrım yapamam ve bu hizmeti 70 milyon vatandaşımın her birine aynı şekilde götürmek durumundayım. Götürmezsem bunun hesabını veremem, hem bu dünyada hem de ölüm ötesinde'' diye konuştu.

Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen ''Dünya Rizeliler Günü'' töreninde bir konuşma yaptı.

Kendilerine verilen emanetin hak ettiği şekilde taşınacağını ve bundan emin olunmasını isteyen Başbakan Erdoğan, Allah'ın izniyle daha çok başarılı dönem yaşanacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
''Başımız daima çok dik, alınımız daha çok ak, bahtımız daha açık olacak. Siz aziz milletime ne kadar teşekkür etsem azdır. Sizler, çok daha başarılı, verimli hizmetlere layıksınız. Bu devlet bizim, bu vatan bizim, bin yıl bize yol gösteren, bu kutlu hilal ve onun kucakladığı kutup yıldızı bizim.
Yeni ak sayfa açtınız, Türkiye'ye özellikle zaaf için ömür biçmeye gayret edenleri zaafa düşürecek, o bütün ihtilafları reddettiniz, yarım asırlık tartışmalara son verdiniz, birlik ve beraberlik ruhunu ateşlediniz, milletimize ve devletimize güç verdiniz. 'Tek millet' dediniz, 'tek bayrak, vatan, tek devlet' dediniz.''

-''HALKA YUKARDAN BAKANLARA HAYIR DEDİNİZ''-

Vatandaşlara, ''Kardeşliğin, dayanışmanın, ülkeye hizmetin ve muhabbetin tacını yükselttiniz'' diye seslenen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Siyasete yeniden musallat kılınmak istenen, bütün kötümser senaryoları bertaraf ettiniz, güçlü iradenizi ortaya koydunuz, 'İstikrara evet, istikrarsızlığa hayır' dediniz. 'Adalete evet, imtiyaza hayır' dediniz, 'Kardeşliğe evet, ayrılığa hayır' dediniz, 'hizmete evet, çıkar siyasetine hayır' dediniz, 'Bu ülkenin derdiyle dertlenenlere evet, halka yukardan bakanlara hayır' dediniz, 22 Temmuz'da bütün vatandaşlarımız dedi ki '70 milyon Türk vatandaşının menfaati birdir, Rize'nin kaderi ile Siirt'in kaderi, Kütahya'nın kaderi ile Kars'ın kaderi birdir' dediniz. 'Diyarbakır'ın kaderi ile Çankırı'nın kaderi birdir, Ankara'nın kaderi ile İstanbul'un kaderi birdir' dediniz, devletimiz ile milletimizin el ele olduğunu, nifak tohumlarının bu topraklarda yeşermeyeceğini bütün dünyaya siz gösterdiniz, onun için sizleri kutluyorum.''

-''DAHA GÜÇLÜ BİR DEMOKRASİ İÇİN İŞBAŞINDAYIZ''-

Bu millete hizmet edilirse, bu milletin nasıl bir vefa ve kadirşinaslık göstereceğini yalnız Türkiye'ye değil, bütün cihana ilan edildiğini ifade eden Erdoğan, 22 Temmuz'da sandık başında verilen kararla Türkiye'nin itibarının yükseldiğini söyledi. Şimdi daha güçlü bir demokrasi için işbaşında olduklarını belirten Erdoğan, hep birlikte çıkılan yeni bir Türkiye yolculuğunda, Cumhuriyetin 100 yılında Türkiye'nin bugünkünden çok daha ileri bir Türkiye olacağını kaydetti. Milletin ve demokrasinin daha çok güçlenmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, ''Devletin, millete, milletin de devlete duyduğu güven daha çok güçlensin istiyoruz'' dedi.

-''81 İLE AYNI GÖZLE BAKACAĞIZ''-

Başbakan Erdoğan, seçim gecesi söylediği sözlerin sonuna kadar arkasında duracaklarını belirterek, kimseye kırgın, kimseye küskün olmayacaklarını, 70 milyon vatandaşın emanetini omuzlarında taşıyacaklarını söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti:

''Adaleti daha çok yaygınlaştıracağız, merhametle ülkemizi daha çok sahipleneceğiz, her Allah'ın günü yüreklerimizdeki aşkı ve heyecanı tazeleyerek, bu ülkenin idealleri için gece gündüz demeden çalışacağız. Yine milletimizin arasında olacağız, yine 81 ilimize aynı gözle bakacağız.

'Şu şehirde şu kadar oy almışız, şu şehirde daha az oy almışız' demeden, 81 vilayetimize, 923 ilçemize, 40 bini aşkın köyümüze aşkla, sevda ile yine bundan sonra da hizmetlerimizi götüreceğiz. Ayrım yok ayrımcılık yok. 780 bin kilometre kare ile bu ülkenin her gram toprağı hepimizin. Ayrım yok böyle yaklaşacağız. Neden? Çünkü biz biliyoruz ki halka hizmet hakka hizmettir.

Kimseyi markalama hakkına sahip değiliz, ama kimsenin de bize saygısızlık etmeye hakkı yoktur. Şu anda ben 'Tayyip Erdoğan' değilim Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanıyım, şu anda ben halkımın hizmetkarıyım, ayrım yapamam ve bu hizmeti 70 milyon vatandaşımın her birine aynı şekilde götürmek durumundayım. Götürmezsem bunun hesabını veremem, hem bu dünyada hem de ölüm ötesinde.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Hiç bir zaman iktidar, muhalefet, böyle bir zıtlaşmanın içerisinde olmak istemedik istemeyeceğiz. Çünkü bu milletin sadakatine, vefasına layık olmak zorundayız ve cumhuriyetimizin 100. yılına farklı hazırlanmak zorundayız'' dedi.

Tören sırasında yağan yağmura dikkati çeken Erdoğan, Rize'de yağan yağmurların, kuraklık bölgelerine de yağmasını temenni etti.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
''İnşallah ülkemizin batısında da aynı yağmurları görürüz. Çünkü, gerçekten kuraklık bambaşka bir imtihan, sıkıntı. İnşallah bunun için bizlere düşen, teknolojik tedbirleri almak. Ondan sonra da neticesine tabi ki katlanmak. Onun için daha büyük yatırım yapacağız, bu süreçte en önemli yatırım planlarımızdan bir tanesi su olacaktır, enerji olacaktır ve bunun da adımlarını attık.''

Cumhuriyetin 100. yılına farklı hazırlanmak durumunda olduklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şunu çok açık, net söylemek durumundayım. Hiç bir zaman iktidar, muhalefet, böyle bir zıtlaşmanın içerisinde olmak istemedik, istemeyeceğiz, çünkü bu milletin sadakatine, vefasına layık olmak zorundayız ve cumhuriyetimizin 100. yılına farklı hazırlanmak zorundayız.

Dedik ya 2013 yılında kişi başına milli gelir 10 bin doları bulacak. Bunda kararlıyız, Allah'ın izniyle bu olacak. İşte enflasyonu gördünüz, 6.9 oranına düştü. Nedeydi, yüzde 30 oranlarında, Türkiye 3 haneli rakamları gördü. Şimdi 37 yıl öncesini yakaladık, sofralarımızdaki o enflasyon canavarını defettik. Daha iyi olacak, bunu bile yeterli görmüyoruz. 2023 yılına, yani yüzüncü yıla farklı bir Türkiye ile gireceğiz. O da dünyanın en büyük ilk on ekonomisi içerisindeki Türkiye.''

Devleti, millet ile birlikte payidar kılmak zorunda olduklarını vurgulayan Erdoğan, Rize Cumhuriyet Meydanı'nda millete teşekkürünü bir kez daha ifade ettiğini söyledi.

Krizin bittiğini, istikrarın ve büyümenin, adaletin geldiğini anlatan Başbakan Erdoğan, ''Bütün bunları siz yaptınız, bütün başarılar sizin eseriniz, bütün emeklerimiz, gayretlerimiz sizlere helal olsun, bütün Türkiye'ye ve Rize'ye helal olsun, Allah bizi ve sizi mahcup etmesin. İnşallah 60. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Türkiye'nin gücüne güç katacaktır '' diye konuştu.

Nasıl emanet aldıklarını unutmayacaklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, bundan herkesin emin olmasını istedi. Erdoğan, şunları söyledi:

''Allah'ın izniyle ve yardımıyla milletimizin hayır dualarına, rızasına uygun adımlar atacağız. Milli menfaatlerimizi en üst düzeyde tutacağız. Türkiye'nin ve Türk milletinin hukukunu her alanda gözeteceğiz. Gönlüm her zaman sizinle beraber.

Makasıyla, keşanlarıyla, peştamallarıyla, çaylıklarda alın teri döken anaların, 22 Temmuz'da çaylıkları bırakıp, sandık başına gidip, o gösterdikleri tevazuyu, iradeyi, Türkiye'yi ihya eden, kadrosuna yeni bir güç katan bu destekleri unutmayacağız.

Tabi ki Trabzonlu, Tokatlı, Hakkarili, Manisalı anaların, babaların, gençlerin verdiği emanet de unutulmayacak, elleriniz dert, yürekleriniz keder görmesin diyorum. Sizlere bizler güveniyoruz, sizin sadakatinizi biliyoruz ve bütün bunlarla beraber hamdolsun yeni bir dönemin adımlarını farklı bir şekilde atıyoruz.''

Başbakan Erdoğan, 20 Temmuz'da Rize'de yaptığı mitingde ''Alnınız ak, bahtınız açık, ocağınız şen olsun'' dediğini anımsatarak, bugün bu temennilerini yinelediğini söyledi.

Erdoğan, ana, baba yurduna teşekkür borcunu ödemek için geldiğini belirterek, ''Teşekkürler Türkiye, milletinim her ferdine teşekkürler, Bingöl'den, Sakarya'ya, Ağrı'dan Sinop'a, İzmir'den, Yozgat'a, Kahramanmaraş'tan İstanbul'a, Hakkari'den, Edirne'ye teşekkürler Türkiye'' diye konuştu.

-DAVUT GÜLOĞLU'DAN, ERDOĞAN'A ÖVGÜ-

Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın alana gelişi öncesinde konser veren sanatçı Davut Güloğlu, ''Beraber ıslandık yağan yağmurda, bana her şey seni hatırlatıyor'' şarkısını söyledi. Güloğlu, Başbakan Erdoğan'ın yanına giderek sarıldı ve birlikte şarkıyı söylemelerini istedi.

Güloğlu, Erdoğan'ın bir dünya lideri olduğunu kaydederek, ''Ben kendim için bir defa dua ediyorum, onun için 5 defa dua ediyorum. Çok değerli, dünya lideri zaten yürüyüşünden tavrından her şeyinden belli, böyle insanları diyorum ya tebrik etmek lazım.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bu ülkede, gayri meşru, mafyaydı, çeteydi, hiçbir şeye prim vermeyeceğiz, vermemeliyiz. Bu dayanışmayla olur, el ele olur. Yürekli olacağız,eğer yüreğimizi bu işe koyamazsak, o zaman geçmişte olduğu gibi bu ülkeyi mafyalar yönetir'' dedi.

Rize'nin bir çok alanda gösterdiği gelişmelere işaret eden Erdoğan, gösterilen bu dayanışmanın ve beraberliğin çok daha farklı bir Rize inşa edeceğini kaydetti.

'Asayişin berkemal olduğu'' bir Rize'nin gerçekleştiğini anlatan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bir aralar ciddi sıkıntılar vardı, iş adamlarımız devamlı telefonlarla bize sıkıntılarını, şikayetlerini bildiriyorlardı. Fakat o sıkıntılar şimdi asgariye indi. İnanıyorum ki daha da iyi olacak. Yeter ki el ele olalım, bu ülkede, gayri meşru, mafyaydı, çeteydi, hiçbir şeye prim vermeyeceğiz, vermemeliyiz. Bu dayanışmayla olur, el ele olur. Yürekli olacağız, eğer yüreğimizi bu işe koyamazsak, o zaman geçmişte olduğu gibi bu ülkeyi mafyalar yönetir.''

-''SON 6 AYDA BÜYÜK BAŞARILA ELDE EDİLDİ-

Emniyet teşkilatına, jandarmaya bu konuda yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür eden Erdoğan, ''Çünkü mafya konusunda, çeteler konusunda özellikle şu son 6 ayda çok büyük başarılar elde ettiler. Bundan sonra bu artarak daha da devam edecek ve nereye kadar gidilmesi gerekiyorsa oraya kadar gidiyoruz, gideceğiz. Kime ulaşırsa ulaşsın, oraya kadar gideceğiz. Niye? Çünkü benim vatandaşım huzurlu olacak, bunu sağlayacağız'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious