Erdoğan, Beşşar Esad ile görüştü

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Erdoğan "IRAK'IN parçalanması görüşüne sıcak bakmamız mümkün değil" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile, Lübnan'daki hassa toplumsal yapının korunması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirterek, "Hizbullah'ın hükümetten çekilmemesi gerektiğini, tekrar hükümetteki yerini alması gerektiğini vurguladık. Suriye'nin bu konuda işbirliğine açık olduğunu gördük" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'ye günübirlik çalışma ziyaretini tamamlayarak özel uçak ANA ile saat 20:50'de yurda döndü. Esenboğa havaalanında açıklamalarda bulunan Erdoğan, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ve Suriye Başbakanı Muhammed Naci Otri ile yaralı ve zamanlı bir çalışma gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Doğalgazdan, elektriğe, kültürel ilişkilerden turizme kadar her konunun ele alındığını belirten Erdoğan, "1 Ocak 2007'de serbest ticaret anlaşmasının da yürürlüğe girmesi ile iki ülke arasında bugün 1 milyon dolara yakın ekonomik ve ticari ilişkilerin sıçrayarak devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.

"Kanaatlerimizin, düşüncelerimizin Sayın Cumhurbaşkanı ile örtüştüğünü gördük" diyen Erdoğan şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanı'nın, (komşu ülkelerin işbirliği, Ortadoğu'daki barış ve istikrara katkı sağlayacaktır. Bu acil bir ihtiyaçtır. Bunun için Suriye olarak ne yapmamız gerekirse varız, Türkiye'nin bölgedeki önemine inanan bir ülkeyiz) sözleri bizi memun etti."

Görüşmelerde Lübnan'ın ele alındığını söyleyen Erdoğan, "Lübnan için yapıcı gayretler içinde bulunmamızın önemine vurgu yaptık. Lübnan içindeki grupların da uzlaşmacı bir yaklaşımla hareket etmeleri konusunda neler yapılabileceğini konuştuk. Onlar yapabilecekleri her türlü desteği vereceklerini söylediler. Ulusal uzlaşı ruhunun sürdürülmesi, Lübnan'ın hassas toplumsal dokusunun korunmasının şart olduğunu teyit ettik. Hizbullah'ın hükümetten çekilmemesi gerektiğini, tekrar hükümetteki yerini alması gerektiğini vurguladık. Suriye'nin bu konudaki işbirliğine açık olduğunu gördük" şeklinde konuştu.

Irak'ın siyasi ve toprak bütünlüğünü de görüştüklerini dile getiren Erdoğan, "Irak hükümetinin güvenlik ve istikrarı tesis etmeye yönelik çabalarını desteklememiz gerektiği konusunda da fikir birliğine vardık" dedi.

Suriye'nin Irak ile diplomatik ilişki kurma kararından duyulan memnuniyetin iletildiğini belirten Erdoğan, "Irak'ta şu ana kadar bazı bölünme hesaplarının olduğu, buna yönelik bazı açıklamaları zaman zaman değişik yerlerden duyuyoruz. İran'da, Suriye'de, Türkiye'de Irak'ın toprak bütünlüğüne yönelik bir inancın ve kararlılığın olması, öyle zannediyorum ki Irak'ın toprak bütünlüğünü teyit edecek, sağlayacaktır. Bu tür hesaplar içinde olanlar, Irak'ın bölünmesi hesabını yapanlar, Irak'ın geleceği noktasında kime fayda getirir düşüncesi ile bunu yapıyorlar bilmiyorum ama, bu bölgedeki barışı tehdit eden bir olay olacaktır. Buna sıcak bakmamız mümkün değildir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious