Erdoğan, birlik ve beraberlik mesajı verdi

  • Giriş : 30.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, ''Ulusa Sesleniş'' programında yaptığı konuşmada, dünya çocuklarının 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı bir kere daha tebrik etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''84 yıllık süreçte Türkiye büyümüş, gelişmiş, kalkınmış, zaman zaman kalkınma mücadelesi kesintiye uğrasa, krizler yaşansa, duraklama dönemlerine girilse de milletimizin var olma iradesi her defasında yeniden ortaya çıkmış ve ülkemiz ayağa kalkarak yeniden hedeflerine yürümeye başlamıştır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, televizyonlardan yayınlanan ''Ulusa Sesleniş'' programında yaptığı konuşmada, dünya çocuklarının yegane bayramı olan 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı bir kere daha tebrik ederek, bütün çocukların gözlerinden öptüğünü söyledi.

Yine milli iradenin ve egemenliğin sembolü olan TBMM'nin 87. kuruluş yıl dönümünü ve Milli Egemenlik haftasını milletin her ferdi gibi kendisinin de büyük bir coşku, gurur ve mutlulukla kutladığını ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yılına adım adım ilerlerken, Türkiye'nin güçlü bir ülke, kalkınmış bir devlet olma yolundaki büyük atılımının heyecanını da kalplerimizde taşıyoruz'' dedi.

Türkiye'nin, gerçekleştirdiği bu değişim atılımıyla Cumhuriyet ideallerine her zaman olduğundan daha yakın olduğunu, bu yolda her zaman olduğundan daha büyük bir inançla ilerlediğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

''1920 yılında İstiklal mücadelemizin karargâhı olarak TBMM kurulurken, Türkiye, varını yoğunu savaşlarda yitirmiş, her türlü üretimi durma noktasına gelmiş, düşman işgaliyle birlikte yokluğun ve yoksulluğun pençesine düşmüş bir manzara arz ediyordu.

Buna rağmen milletimiz kanıyla, canıyla, dişiyle, tırnağıyla verdiği destansı İstiklal mücadelesinden alnının akıyla çıkmış, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atarak, dünya sahnesindeki yerini almıştır.

1923 yılında Cumhuriyetin ilanıyla birlikte milletimiz, bu defa ekonomik bir Kurtuluş Savaşı başlatmış, yoksulluğa, umutsuzluğa ve yılgınlığa karşı topyekun bir mücadelenin içine girmiştir. Şu rakamlara özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum:

1923 yılında Cumhuriyetimiz kurulduğunda, Türkiye'nin toplam Gayri Safi Milli Hasılası sadece ama lütfen dikkat sadece 953 milyon Türk Lirası'dır.

O günün Türkiye'sinde, kişi başına düşen milli gelir yine sadece 45 Dolar seviyesindedir.

1923 yılı itibariyle toplam ihracatımız 50 milyon 790 bin Dolar, toplam dış ticaret hacmimiz 137 milyon 662 bin Dolar seviyesindedir.''

-''TARİH SEYRİNİ İYİ ANLAMAK ZORUNDAYIZ''-

Herkes için büyük önem ve anlam taşıyan böyle günlerde dönüp Türkiye Cumhuriyeti'nin nereden nereye geldiğine bakmak gerektiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Bu tarih seyrini iyi anlamak zorundayız. Zor şartlar altında büyük bir var olma mücadelesi vermiş bir millet, pek çok problemle uğraşmak zorunda kalan genç bir devlet...'' dedi.

Erdoğan, Cumhuriyetin ilk yıllarında milletin, böylesine zorlu şartları göğüslemek mecburiyeti içinde olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

''Bugün şükürler olsun, o zorlu varoluş mücadelesinden yüz akıyla çıkmış, geçen zaman içinde her alanda büyük ilerlemeler kaydetmiş, kendi ayakları üstünde durabilen, gelecek için büyük hedefleri olan bir ülke haline geldik.

Cumhuriyet tarihimizi iyi bilmek, iyi anlamak, iyi kavramak, bu ülkenin gelecek adına nelere kadir olduğunu da fark etmemizi sağlayacaktır.

Bu sebeple millet hafızasında yer eden her tarih kavşağında bu muhasebeyi hepimiz yapmak, bu ülkeye canı gönülden hizmet eden herkesi minnetle anmak zorundayız.

Türkiye, bugün dünyanın en hızlı büyüyen, gelecek adına en çok ümit veren birkaç ülkesi arasına girdiyse, bu başarıyı herkesten çok bu büyük mücadeleyi başlatan, bu topraklara istiklalini ve istikbalini kazandıran bütün o isimsiz kahramanlara borçludur. Her birini rahmetle anıyoruz.

O zor zamanlarda toprağa ekilen tohum büyümüş, bugün çevresine gölge veren mümbit bir ağaca dönüşmüştür.

Bakınız, bugün 576 milyar YTL Gayri Safi Milli Hasılası (GSMH), 85 milyar Dolar ihracatı, 222 milyar Dolar dış ticaret hacmi, 5 bin 477 Dolar kişi başına milli geliri olan ve gelecekte çok daha iyi seviyelere geleceğinin işaretlerini veren bir Türkiye var.

Türkiye Cumhuriyeti ilerleme yolunda, kalkınma yolunda, büyüme yolunda çok mesafe katetmiştir, bunu rakamlar en iyi şekilde ortaya koyuyor.

1928 yılında ülkemizdeki hekim sayısı bin 78 kişidir, bugün 100 bin hekim sayısına, doktor sayısına yaklaşmış durumdayız.''

-''ÇARPICI GELİŞME TABLOSU''-

2003 yılında 97 bin 763 olan doktor sayısının, bugün hükümet olarak büyük gayretler neticesinde yüz bin rakamına ulaştığını anlatan Erdoğan, 1940 yılında Türkiye genelinde insanların tedavi olabilecekleri hastane sayısının sadece 154 olduğunu, bugün bin 200 hastane bulunduğunu, özel sektörün yatırımlarıyla birlikte bu sayının her geçen gün hızla arttığını kaydetti.

Erdoğan, bir başka çarpıcı gelişme tablosunun da eğitim alanında göze çarptığını vurgulayarak, 1923-1924 eğitim öğretim döneminde Türkiye genelindeki okul sayısının yaklaşık 5 bin olduğunu, bugün ise 35 bin okul bulunduğunu, bu sayıyı daha da arttırmak için çalışmaları ısrarla, kararlılıkla sürdürdüklerini bildirdi.

-''DEĞİŞİK ALANLARDAN PEK ÇOK ÖRNEK''-

Değişik alanlardan pek çok örnekle Türkiye'nin hangi imkânsızlıklardan, hangi yokluk zamanlarından bugüne geldiğini ortaya koymanın mümkün olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, 1929 yılında toplam süt üretimi 1 milyon 843 bin ton iken, bugün 11 milyon tonluk süt üretimi gerçekleştirildiğini hatırlattı. Erdoğan, şöyle konuştu:

''1933 yılında Türkiye'deki toplam otomobil sayısı 4 bin civarındayken, bugün yaklaşık 6 milyon adet otomobilimiz var. 1929 yılında telefon abonesi sayısı 15 bin iken, bugün abone sayımız 19 milyon adete ulaşmış bulunuyor.

Elbette her dönemin şartları, imkânları birbirinden farklı... Ama inkâr edilemez bir gerçek var ki, o günlerin genç Türkiye Cumhuriyeti, geçen zaman zarfında muasır medeniyet yolunda çok yol almış, çok mesafe almıştır.

84 yıllık süreçte Türkiye büyümüş, gelişmiş, kalkınmış, zaman zaman kalkınma mücadelesi kesintiye uğrasa, krizler yaşansa, duraklama dönemlerine girilse de, milletimizin var olma iradesi her defasında yeniden ortaya çıkmış ve ülkemiz ayağa kalkarak yeniden hedeflerine yürümeye başlamıştır.

Son dört buçuk yıllık süre içinde ortaya konan değişim atılımı, bu sarsılmaz iradenin ne kadar güçlü olduğunu bir kere daha dünyaya göstermiştir. Daha dört buçuk yıl önce ciddi sıkıntılara duçar olan bu ülke, bugün şükürler olsun ki, sıkıntılarını birer birer aşmış, milletimizin büyük mücadele azmiyle kısa zamanda yeniden dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yerini almıştır.

45 Dolar kişi başı milli gelirle başladığımız yolculuğumuzda, bugün 5 bin 477 Dolardayız. 953 milyon Türk Lirası olarak başladığımız GSMH büyüklüğümüzde, bugün 576 katrilyon Türk Lirası seviyesindeyiz. 50 milyon Dolar olarak başladığımız ihracat mücadelemizde, bugün geçen ay rakamıyla söylüyorum, yaklaşık 90 milyar Dolar gibi rakamlardan söz ediyoruz.

Kanla, irfanla kurduğumuz o genç Cumhuriyet, zaman içinde zorlukları aşarak, badireleri atlatarak, emekle, mücadeleyle, sabırla, umutla bugünlere gelmiştir.''

-''HAK ETTİĞİMİZ GELİŞME SEVİYESİ ASLA BU DEĞİL''-

Ancak olunması gereken yerin, arzu edilen noktanın, hak edilen gelişme seviyesinin asla bu olmadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, bu seviyeleri asla yeterli görmediklerini söyledi. Erdoğan, ''Son dört buçuk yılda nasıl milletimizle el ele, gönül gönüle vererek bütün zorlukları aştıysak, hedeflerimize ulaşmayı başardıysak, aynı ruh ve azimle Cumhuriyetimizin kuruluş hedefi olan muasır medeniyet seviyesini yakalamayı ve aşmayı da başaracağız'' diye konuştu.

Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılında, bugün elde edilen sonuçları daha hayırlı sonuçlara, bugün yakalanan hedefleri daha yüksek hedeflere ulaştırmakta kararlı olduklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Cumhuriyetimizin kurulduğu dönemde 45 Dolar olan kişi başına milli geliri inşallah hedef, süratle 20 bin Dolar seviyesine yükseltmektir. Dikkat ediniz, hayal etmiyoruz, hedef koyuyoruz.

Her şeyini kaybetmişken, küllerinden adeta yeniden doğan ve bugün bir dünya devi olma yolunda ilerleyen Türkiye, milletimizin azmi, sabrı, kararlılığı ile bu hedeflere rahatlıkla ulaşacaktır. Ben bundan asla şüphe etmiyorum, asla endişe duymuyorum. Çünkü milletime güveniyorum, çünkü gençliğimize güveniyorum, çünkü Türkiye'mize güveniyorum.''

-İNANÇ VE GAYRET-

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin, son 4.5 yıl içinde insanların inanç ve gayretleriyle ülkeye hakim olan huzur ve istikrar ortamı sayesinde nereden nereye geldiğinin ortada olduğunu belirterek, ''En büyük güvencemiz, en büyük kazancımız başarabileceğimizi görmüş olmamız, öz güvenimizi yeniden kazanmamız, umutlarımızı tazelemiş olmamızdır'' dedi.

Bu arada hemen her gün Türkiye'nin önünün ne kadar açık olduğunun, yarınların nasıl güzel umutlar vaat ettiğinin işaretlerinin de gelmeye devam ettiğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

''Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz günlerde 2006 yılına ait büyüme verileri açıklandı. Ortaya çıkan tablo istikrarımız adına, hedeflerimiz adına, umutlarımız adına bizleri sevindiren bir tabloydu. Hükümet olarak 2006 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 5 oranında büyümesini öngörüyorduk. Ancak önceki üç yılda olduğu gibi, 2006 yılında da bu hedefimizi aştık ve yüzde 6 oranında bir büyüme kaydettik.

1993-2002 yılları arasında Türkiye ekonomisi ortalama yüzde 2.6 oranında büyümüştü. Hükümetimiz döneminde, yani 2003-2006 yılları arasında ise ortalama büyüme hızımız yüzde 7.3 oranını yakalamıştır. 181 milyar Dolardan devraldığımız GSMH, bugün 400 milyar Dolar seviyelerine ulaşmıştır.

Bu ne demektir? Geldiğimizde, yani 79 yılda 181 milyar Dolar olan milli gelirimiz, şu dört buçuk yıl içerisinde üzerine koyduğumuz rakam, 219 milyar Dolardır. Bunun neticesinde toplam 400 milyar Dolara ulaştık. Bu aradaki fark, gayreti, şu son dört buçuk yılın bereketini göstermektedir. Ve göreve geldiğimizde kişi başına milli gelir 2 bin 598 Dolardı.

Bugün ise bu rakam, 5 bin 477 Dolara yükselmiş durumdadır, daha da artacak, inşallah 2013'te 10 bin Doları bulacağız, ardından hedef 20 bin Dolar olacak, bunu da yakalayacağız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious