Erdoğan, 'bıyıklıyı işe almam' diyen Koç'u eleştirdi

Erdoğan, 'bıyıklıyı işe almam' diyen Koç'u eleştirdi.10914
  • Giriş : 05.07.2008 / 02:21:00
  • Güncelleme : 04.07.2008 / 23:58:34

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları toplantısının açılışında konuşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan işadamı Rahmi Koç'un bıyıklı ve sakallı birini işyerime almam" sözlerine çok sert ifadelerle eleştirdi. İşte o sözler:

"Siyaset karşı düşünce de olanları da korumayı gerektirir. 22 Temmuz'daki konuşmayı bir milat olarak kabul etmedik. O günden önce yaptıklarımızın ve düşündüklerimizin devamı olarak bu görüşlerimizi dile getirdik.

Ben işyerime sakallı ve bıyıklı olanları asla almam şeklinde bir anlayış içinde olmadık. Bugün dünyanın hangi ülkesinde böyle ilkel anlayış var. Ayrımcılığın yanında olmadık. Bu insanların toplumda primleri yoktur. Bana eğer taraf deniyorsa kusura bakmasın ben bu anlamda tarafım. Vatandaşlarımın hiç biri,ne ayıramam. Bu milletin evlatların asla ayrılamaz elleri öpülür. Biz bu anlayışta olduğumuz için 81 vilayetin 80'inde varız.

Gönlümüz açık, herkesi kucaklamak istiyoruz. Siyasetçiler her an imtihandadır. Ama bu beyefendiler her an imtihanda değil. Biz bize oy vermeyenlerin de hizmetkarıyız. Toplumun tamamının haklarını korumayı prensip edindik. Bu bizim görevimiz.

Eski iktidarlar farklı parti belediyelerine farklı muamele yapıyordu. Zorluklar engellemeler istikametimizi değiştirmedi. Husumetin değil birliğin yanındayız. Gölgelerle korkutulmaya çalışılan bir toplum olmaktan ülkeyi kurtardık.

Demokrasiyi engellemeye çalışanlar olabilir. Son dönmemde yaşananlar büyük değişimin büyün dönüşümün sancılarıdır. Dışarıdan bakanlare Türkiye'de ne oluyor demesin. Türkiye'de her şey hukuk sürecinde işlemektedir. Bizim hedefimiz milletimizi sahili selamete ulaştırmaktır.

Sorumlu tutumumuzu koruyacağız. Kapatma davası süresince hukuka daima saygı gösterdik. İddianame açıklanmadan mesnedsiz bilgiler ortada dolaşmamalı. Medyamız dikkakli olmalı. .

Herkes hukuki hassasiyeti zorlayacak eylemlerden kaçınmalıdır. Özellikle güvenlik güçlerini, orduyu ve kamu kuruluşlarını yıpratacak söylemlerden kaçınmalıdır.

Aslolan ayrıştırıcı değil birleştirici bir tavır sergilemektir.

Belediyeler daha demokratik şeffaf bir ymönetim yağpısına kavuşturulmuşitur. İl Özel idaresi belediye kanunları gibi, kanunlarda değişilik yaptık.

Mahalli müşterek nitelikli tüm hizmetler yerel yönetimlere devredilmiştir. Mahalli ihtiyaçları karşılamak açısından, belediyelerin hak ve sorumlulukları arttırılmıştır. Herkes daha fazla oy alırken 250, 300 nüfuslu köyleri ilçe yaparken, biz tam tersini yaparak, var olan belediyeleri birleştirdik. Muhalefete karşı da, gelin beraber çağdaş bir geleceğe hizmet edelim dedik.

Aynı şeyleri Adalet'te de yaptık. Bir çok yerdeki Adliye (Bunlara saray demek mümkün değil.) Neden? Bunlara adliye denemez. 100'e yakın Adliye sarayı kurduk. İstedikki fiziki olarak adalet daha farklı ve rahat bir zaeminde daha rahat işlesin. Anayasamıza, AB şartlarına göre, yerel yönetimlere gerekli maddi bütçe ayrılması gerekiyor. Biz de çıkardığımız kanunla bütçe payını, arttırdık."

AYRINTILAR GELECEK...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious