Erdoğan, Blair ile de görüştü

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, İsrail-Filistin gerginliğini Putin'in ardından Blair ile de görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan, Blair ile yaptığı telefon görüşmesinde Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerden duyduğu kaygılarını dile getirdi.
Başbakan Erdoğan'ı bugün öğle saatlerinde arayan İngiltere Başbakanı Tony Blair, Ortadoğu'daki gelişmeler ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Görüşmede, İsrail-Filistin arasında tırmanan gerginlikten kaygı duyduğunu ifade eden Blair "Korkum bu sıkıntı aşılmazsa durum daha da kötüleşecek." şeklinde değerlendirme yaptı.

Erdoğan da, son gelişmelerin barış çabalarını zora soktuğunu, bu nedenle duyduğu kaygıyı Blair'e iletti. Gerektiği takdirde çözüme yönelik son bir girişim daha başlatabileceklerini belirten Erdoğan, Filistin tarafıyla yaptığı temaslardaki izleniminin, İsrailli askerin serbest bırakılmasını sağlayabileceğini belirterek, "Ama bu İsrail'in tavrına bağlı. Filistin tarafı garanti istiyor" dedi.

Erdoğan, İsrail'in orantısız güç kullanmaya, Filistin'de sivil yerleşimleri ve altyapıları vurmaya devam etmesi sebebiyle sorunun çözümünü zorlaştığını vurguladığı telefon görüşmesinde "Yine de umutsuz değiliz" diyerek, barış için son bir girişim de başlatabileceklerini söyledi.

Durumun gittikçe kötüye gittiği konusunda hemfikir olduğunu dile getiren Blair, Başbakan Erdoğan'ın gerginliğin sona erdirilmesi konusunda çabalarını desteklediklerini söyledi. Blair'in Erdoğan'a "Korkum bu sıkıntı aşılmazsa durumun daha da kötüleşmesi. Onun için bunu mutlaka durdurmalıyız" dediği öğrenilirken, Erdoğan'ın da Blair'e "Sizinle birlikte neler yapabileceğimiz konusunda tekrar konuşalım. Durum hassas ve acil" dediği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious