Erdoğan, Borçka barajını hizmete açtı

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Erdoğan, “Eğer gereği bugünden yapılmaya başlanmazsa bu sene enerji açığı hepimizin başını ağrıtır. Onun için de tedbirlerimizi hızla alıyoruz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, Borçka Barajı ve Hidroelektrik Santralini düzenlenen törenle hizmete açtı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında, Çoruh Nehri'nin yalnız Türkiye'nin değil, dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri olduğunu belirterek, ikinci altın gerdanlığını taktıklarını ifade etti.

Enerjinin hayatın sürdürülebilmesi ve ekonomi açısından önemli olduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, enerjinin son dönemlerde öne çıkan konulardan biri olduğunu söyledi.

Nüfusun hızla artması ve kullanılan araçların çeşitlenmesinin enerjiye olan ihtiyacın artmasına neden olduğunu ifade eden Erdoğan, “Günümüzde bütün ülke yönetimleri bir yandan mevcut enerji kaynaklarını en iyi şekilde kullanırken bir yandan da bu kaynaklara yenilerini eklemenin arayışlarını sürdürmektedirler” dedi.

Erdoğan, bir ülkenin kişi başına düşen elektrik enerjisi tüketiminin aynı zamanda o ülkenin kalkınmışlığının da göstergesi olduğunu anımsattı.

Türkiye'nin 1950'li yıllarda elektrik enerjisi tüketiminin yılda 800 milyon kilowatt saat olduğunu vurgulayan Erdoğan, bugün için bu oranı 200 kat arttırarak yılda 175 milyar saat kilowatt saate çıkardığını söyledi.

Türkiye'de kişi başına düşen yıllık elektrik enerjisi tüketiminin dünya ortalamasının altında olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ancak öyle görünüyor ki mevcut büyüme perspektifimize göre elektrik tüketimimiz ve dolayısıyla elektrik ihtiyacımız önümüzdeki dönemde de fazlasıyla artacaktır. Eğer gereği bugünden yapılmaya başlanmazsa bu sene enerji açığı hepimizin başını ağrıtır. Onun için de tedbirlerimizi hızla alıyoruz. Hükümet olarak enerji üretimine özel bir önem veriyoruz. Yatırımlara da büyük bir hassasiyetle yaklaşıyoruz.

Türkiye'nin elektrik üretimi ile ilgili zengin kaynakları vardır. Bunların başında da birinci derecede, su gelmektedir. Zengin su kaynaklarımızın büyük kısmı maalesef bugüne kadar devreye sokulmamıştır. Bizim hedefimiz bu tabloyu değiştirmek, zengin doğal kaynaklarımızı Türkiye'nin bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçlarına uygun şekilde değerlendirmektedir.”

TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİ

Erdoğan, bugün itibarıyla Türkiye'de işletilen hidroelektrik santrali sayısının 138 olduğunu anımsatarak,bu santrallerin yıllık ortalama 46 milyar kilowatt saat üretim kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Bu kapasitenin Türkiye'nin potansiyelinin yüzde 36'sına karşılık geldiğini bildiren Başbakan Erdoğan, “Yani Türkiye elindeki potansiyelin yüzde 64'lük kısmını hala kullanamamaktadır. Kullanılmayan bu potansiyeli inşallah değerlendirmek için mevcutlara ilaveten tam 540 hidroelektrik santrali yapılması gerekmektedir. Bu santraller bizim için asla lüks değildir” diye konuştu.

Erdoğan, hidroelektrik santrallerinin her birine Türkiye olarak büyük ihtiyaç duyulduğunu belirterek, Türkiye ekonomisi gibi hızlı gelişen ekonomilerde enerji kaynaklarından azami derecede yararlanmak gerektiğini söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu nedenle hükümet olarak yaptıkları ilk işlerden birinin Türkiye'nin enerji arz güvenliğini temin etmek üzere bir yatırım atılımını başlatmak olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious